| liviuanonimus44 a întrebat:

Vreau o configuratie gaming pana in 22 milioane. Urgent.
Sa ruleze jocurile momentului nu vreau sa fie laptop!

23 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

1 macar 8 gb de ram ddr3 1600 mhz
2 o placa video de 4 gb ram
3 un procesor Intel core de ultima generatie i7
placa de baza Intel ( nu prea le am cu placiile )
si da hardul ssd nu hard obosnuit
windows 8.1
nu uita de o sursa buna, si ventilatoare bune

| RAY a răspuns:

Memoria cache sa fie cat mai mare posibilia,nu ma refer la memoria la broswer, nu configurez pc, dar recomand cele ce am scris jos, eu am pc dar nul upgradez, dar am probleme cu sursa desi mare grija

| SilviaDulcik a răspuns:

Daca maresti bugetul cu inca 100 lei, poti sa cumperi asa ceva : http://www.pcgarage.ro/vizualizare-wishlist/1079342/

| liviuanonimus44 explică (pentru SilviaDulcik):

Nu stiu nu prea ma incanta comentariile la placa video si in plus nu am nevoie de "cadourile" oferite de ea.In rest imi place.

| costeaboy a răspuns (pentru StefanPrintzy):

Eu te sfatui sa treci pe platforma Intel!

| StefanPrintzy a răspuns (pentru costeaboy):

Salut am Intel i7 la pc da e vreo 14 mil tu ai cerut ceva pama in 22mil.Doar am incercat sa te ajut.

| liviuanonimus44 explică (pentru StefanPrintzy):

Nu conteza doar procesorul!

| liviuanonimus44 explică (pentru StefanPrintzy):

Si in plus poate fi un procesor slab find limitat de celalalte piese sau poate are o frecventa mica.

| RAY a răspuns (pentru liviuanonimus44):

Procesorul e foarte important pentru ca el proceseaza informatia, degeaba ai placa video de 2gb ram si cpu mic, trebuie totul sa fie de ultima tehnologia si la 22 milioane poti avea, conteaza si cum comunica tranzitori pe placa de baza amd nu-mi place, Intel e buna, cel putin eu asta vad

| liviuanonimus44 explică (pentru RAY):

Ma eu stiu toate astea dar nu stiu cum sa compun calculatorul pentru ca sunt nou in domeniu ceva ceva tot stiu dar nu fac diferente intre produse.Nu stiu daca un anumit Intel e mai bun de cat un anumit amd si la fel la placile video nu imi dau seama de la ce producator sa o cumpar de acea am cerut o configuratie.

| liviuanonimus44 explică (pentru RAY):

Ma stiu ca e important dar nu trebuie sa iau un procesor de 20 mil si o placa video de 2 mil pentru ca mie imi trebuie calculatorul la gaming nu numai sa proceseze informatii dar trebuie si asta.

| RAY a răspuns (pentru liviuanonimus44):

Liviu amd e slab,Intel e mai bun, placa video grafica cumpara nVIDIA, de ce nu cumperi un pc de la altezx, eMAG gata facut, sigur gasesti ceva tare in banii aia

| liviuanonimus44 explică (pentru costeaboy):

Nu prea conteaza, e cam acelasi lucru. Amd are unele plusuri si unele minusuri la fel ca la Intel dar alti fac diferenta insa la mine nu este cazul.

| liviuanonimus44 explică (pentru RAY):

Totusi cred ca placa aia video nu prea e buna de la pc care mi l-ai recomandat si vreau o configuratie pentru ca iesi putin mai ieftin asa zic eu.

| liviuanonimus44 explică (pentru RAY):

N-am stiut ca este asa buna.

| RAY a răspuns (pentru liviuanonimus44):

Http://www.game-debate.com/....../index.php

asta e site de gameri ca tine

| RAY a răspuns (pentru liviuanonimus44):

La un playstation nu te-ai gandit?

| liviuanonimus44 explică (pentru RAY):

Nu vreau sa folosesc numa pentru gaming

| StefanPrintzy a răspuns:

Sursa poate fi una de 100lei nu prea conteaza, placa de baza trebuie sa gasesti una compatibila pentru componentele alea, carcasa poti lua oricare.

| liviuanonimus44 explică:

Vreau sa fie o configuratie de la procesor pana la carcasa fara periferice si nu vreau un i7 cu o sursa de 50 lei. Deoarece se poate arde si sincer nu am bani sa il inlocuesc.