| stefanfanu a întrebat:

Vreau sa adaug un ssd la laptop iar in specificatiile laptopului spune ca trebuie sa adaug un ssd de tip m.2 PCIe. Insa SSD-ul pe care doresc sa il cumpar nu e PCIe. Vreau sa cumpar un ssd Samsung 860 EVO, 500GB, SATA III, M.2.

Intrebarea e, sunt compatibile? Pot adauga acest ssd la laptop?

Răspuns Câştigător
| flixbuster a răspuns:

Nope, mai trebuie sa mai citesti. De exemplu, aici:

https://linustechtips.com/......me-m2-ssd/

NVMe este un supra-set peste PCIe. Daca placa de baza nu are implementat NVMe (chiar data stie de SSD PCIe) atunci nu iti va recunoaste SSD-ul NVMe.

Mai bine zi exact modelul de laptop. Treaba e incalcita.

Inca odata: ce iti zice in specificatii, aia cumperi.

23 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Poti pune doar tipul mentionat in specificatiile tehnice.
Pentru unele combinatii exista si adaptoare, dar nu toate incap in locasul existent, sunt destul de costisitoare, iar viteza poate scadea simtitor.

| NLS a răspuns:

Poti adauga un SSD in format M.2 cu interfața PCIex.
Daca iei M.2 cu interfață SATA, e o mica loterie, exista sanse sa nu il vada, (depinde de controller.)

Nu am stat sa caut review-uri, desi clar asta ar trebui facut, insa dupa restul componentelor, as zice ca suporta chiar M.2 PCIex cu tehnologie NVMe. (adica viteze de transfer si citire uriase).

| Zuzu1991 a răspuns:

99.99% NU
laptop-urile noi nu mai au locas de sata deloc
in plus un m2 e MULT mai performant decat un sata

insa o secunda... "Vreau sa cumpar un ssd Samsung 860 EVO, 500GB, SATA III, M.2." e sata sau m2?!?

| stefanfanu explică (pentru Zuzu1991):

Exact asa e descrierea ssd-ului pe Emag. Si sata si m.2. Probabil e compatibil si cu SATA si cu m.2. Nu ma pricep, de asta am si pus intrearea.

Deci in cazul in care e compatibil cu m.2, as putea sa-l adaug la laptop chiar daca nu e PCIe? Acest PCIe ma baga in ceata total.

| Zuzu1991 a răspuns (pentru stefanfanu):

E ca diferenta dintre mere si... banane
difera total formatul fizic si mufele
poti sa imi dai un link de la eMAG? chiar m-ai facut curios

| flixbuster a răspuns (pentru Zuzu1991):

Vezi ca M2 e form factor si SATA sau PCIe e magistrala de conectare (a slotului in care il pui, mai departe in placa de baza).

https://bytebitebit.com/1484/m2-sata-ssd-vs-m2-pcie-ssd/

Exista si form factor de 2.5" si acelea au conectori power/data SATA si evident se conecteaza doar pe magistrala SATA.

| flixbuster a răspuns:

Daca scrie M2 PCIe, din ala iti iei. Nu scrie degeaba asta.

| stefanfanu explică (pentru flixbuster):

Am citit si eu cateva articole despre SSD-uri si m-am lamurit un pic, doar vreau sa fiu sigur daca am inteles corect.

Deci eu trebuie sa cumpar un SSD ce foloseste tehnologia PCIe, deci pot cumpara un SSD NVME? Din cate am inteles NVME folosete tehnologia PCIe sau am inteles gresit.
Din cate vad pe magazinele aste online, SSD-urile se impart in aceste 2 categorii: SATA sau NVME. SATA suporta SATA iar NVME foloseste tehnologia PCIe.

| Zuzu1991 a răspuns (pentru flixbuster):

Eu ce zic, ca nu se potrivesc de nici o culoare "difera forma si mufele"

si oricum incepe putin sa miroasa a troll, i-am cerut sa imi dea un link care contine un ssd pe care scrie in acelasi timp si sata si m2, asa cum a scris in intrebare, si vad ca nu mai zice nimic big grin

| stefanfanu explică (pentru Zuzu1991):

Scuze ca iti spun, dar daca tu nu stii sa dai un copy paste la "Samsung 860 EVO, 500GB, SATA III, M.2. " si sa dai un search pe google, atunci nu stiu cum ai putea sa ma lamuresti despre ssd-uri.

Dar poftim:
https://www.emag.ro/......DDY6L9BBM/

| Zuzu1991 a răspuns (pentru stefanfanu):

Scuze ca iti spun dar sata ssd arata asa:
https://www.google.com/......ps?/search
m2 ssd arata asa:
https://www.google.com/......ps?/search
daca sata ar fi o cutie goala, ar intra si 10 m2-uri in ea... fizic
moment in care scuze daca iti spun, ca am dat search si nu am gasit
si scuze daca iti spun ca titlul tau de produs e IMPOSIBIL, ori e sata ori m2, din poze pare m2
asa ca scuze daca iti spun ca, evident cineva de la eMAG a facut o greseala aiurea

| flixbuster a răspuns (pentru Zuzu1991):

Faci confuzie intre magistrala si form factor. Cutiuta de 2.5" se conecteaza doar pe SATA cu mufe specifice. Placuta format M.2 se conecteaza intr-un slot si mai departe acel slot merge prin magistrala SATA sau PCIe. De aceea si trebuie sa fii atent la specificatia laptop/placa de baza sa vezi de care M.2 sa-ti iei daca ai suport de M.2. Bonus, pe langa M.2 SATA vs M.2 PCIe, mai apare si M.2 PCIe basic vs M.2 PCIe NVMe (daca slotul de M.2 e cuplat la magistrala de date PCIe) unde iar trebuie sa vezi daca iti suporta NVMe sau nu.

Ce simple erau vremurile in care aveai doar IDE. Apoi a aparut si SATA si a devenit mai complicat. Iar de cand cu M.2 trebuie sa faci doctorat ca sa-ti iei o nenorocire de galeata de pus date.

| flixbuster a răspuns (pentru stefanfanu):

Asa mai venim de acasa. Pe baza link-ului tau, acesta pare sa fie la producator:

https://pcsupport.lenovo.com/......y530-15ich

Chiar in dreapta ai "Hardware Manual User Guide". Sau direct URL:

https://download.lenovo.com/......201901.pdf

Cautam in manual mai intai PCIE - gasim de doua ori:
- Storage devices•SSD: 128 GB / 256 GB / 512 GB, PCIE
- 16G, M.2, 2280, PCIe3x2,INT,STD

Cautam NVME - nu gasim nimic.

Ce concluzii putem trage? Iti trebuie SSD M.2 PCIe basic (fara NVMe) 2280 (= 22 mm x 80 mm, iti zice si dimensiunea ca sunt mai multe posibile).

Sfat: vezi daca iti vine si cu surubel de prindere, am patit-o cu un SSD M.2 care nu avea surubel de prindere si am avut ce cauta pana am gasit unul. Unele laptop-uri au pus surubelul la locul lui, unele nu (caz in care, daca nici SSD-ul nu vine cu surubel te trezesti ca nu ai cum sa il prinzi).

| Zuzu1991 a răspuns (pentru flixbuster):

"acum 10 ore | flixbuster a răspuns (pentru Zuzu1991):
Faci confuzie intre magistrala si form factor."
ce te face sa spui asta?!? ai chef de trosneala?!?
ca altceva nu vad, EXACT ca sunt total diferite am zis si eu

"Cutiuta de 2.5" se conecteaza doar pe SATA cu mufe specifice. Placuta format M.2 se conecteaza intr-un slot si mai departe acel slot merge prin magistrala SATA sau PCIe. "
wow, esti "tare"dude, deci m2 poate fi connectat la "magistrala SATA", nu stiu ce e aia, dar ma indoiesc de mi se indoaie total ca poti pune un m2 intr-un sata, in ORICE FEL

ghici cine e confuz... TOTAL

| stefanfanu explică (pentru flixbuster):

Multumesc mult ca ti-ai lua din timp si m-ai lamurit. Cum ziceai si tu...trebuie sa faci o facultate cu specializare pe SSD-uri ca sa iti dai seama sa iti iei un amarat de ssd. CItesti tot felul de articole si cand crezi ca ai inteles, in final iti dai seama ca tot nu stii nimic despre ssd-uri laughing

Merci inca o data, o zi faina!

| flixbuster a răspuns (pentru Zuzu1991):

Eu ti-am dat link de prima data (= primul raspuns) sa citesti sa te lamuresti singur. In loc sa citesti si sa intelegi, tot ii dai inainte si aiurea. Bonus, mai devii si agresiv. Daca nu ma ameninti ca vii sa ma si bati, n-ai coa_e!

Uite, inca odata link-ul:

https://bytebitebit.com/1484/m2-sata-ssd-vs-m2-pcie-ssd/

Sper ca stii engleza.

P.S. As putea sa fiu si eu agresiv si sa-ti spun ca esti prost, dar n-o sa o fac.

| NLS a răspuns (pentru Zuzu1991):

Https://www.youtube.com/watch?v=EXLfErPEYiw

uite aici niste material de studiu care poate o sa te lamureasca.

In cazul SSD-urilor M.2, conectorii sunt specifici pentru formatul M.2, insa exista SSD-uri in format M.2 atat pe interfata PCIe
cat si pe SATA

Primele au viteze mari de scriere si citire, binisor peste 1000-1200MB/s
(cele cu PCIex 4.0 ajung la 3500MB/s la scriere, si 5000MB/s la citire)

in timp ce M.2 -urile cu interfata SATA au viteze specifice interfetei SATA, adica ~500MB/s la scriere, si maxim 600MB/s la citire.

| Zuzu1991 a răspuns (pentru NLS):

"uite aici niste material de studiu care poate o sa te lamureasca."
?!?
cred ca nu stii sa citesti, CE sa ma lamureasca PE MINE?!?
am dat exemple si link-uri care sunt CLARE
dar tu tot "crezi" ca EU nu sunt ala "lamurit"

turn the power on dude, u need it, BADLY!

| Zuzu1991 a răspuns (pentru flixbuster):

"sa citesti sa te lamuresti singur"
se pare ca e generalizata ideea ca EU nu inteleg, chiar ai tupeul sa imi spui mie ca EU "fac confuzie", cand am postat niste link-uri de poze care sunt asa de clare ca nu stiu ce ar mai putea fi adaugat, link-uri GENERALIZATE, nu explicit un singur site, iar
TU NU AI AVUT MINIM DE BUN SIMT SA INTRII PE VRE-UNUL

si apoi o dai pe bataie... WOW

deci, for GEEZAZ SAKE, de ce nu faci tu un bine intregii lumi si ne lasi cu IMBECILITATILE ASTEA... KRETINE?!?

| flixbuster a răspuns (pentru stefanfanu):

Nope, mai trebuie sa mai citesti. De exemplu, aici:

https://linustechtips.com/......me-m2-ssd/

NVMe este un supra-set peste PCIe. Daca placa de baza nu are implementat NVMe (chiar data stie de SSD PCIe) atunci nu iti va recunoaste SSD-ul NVMe.

Mai bine zi exact modelul de laptop. Treaba e incalcita.

Inca odata: ce iti zice in specificatii, aia cumperi.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Modelul laptop-ului?

| stefanfanu explică (pentru anonim_4396):

Lenovo Legion Y530

| anonim_4396 a răspuns (pentru stefanfanu):

Https://www.google.com/......ps?/search

Are acolo un loc pentru ssd sata dar trebuie un adaptor special nu stiu daca ai avut inclus, poate trebuie cumparat