| Cristi9025 a întrebat:

Am un LAPTOP cu pentium 2117U. Intrebarea mea este : As putea sa il inlocuiesc cu un i7 2600? Modelul laptopului : Sony Vaio svf1521a6ew cu cateva mici modificari (de aceea nu vreau sa cumpar un laptop nou ca am facut midificarile acum ceva timp si cred ca ar fi mai performant putin decat unul nou) : 8GB ram ddr3 1600mhz si un ssd Samsung 750 evo 500GB

Răspuns Câştigător
| octav005 a răspuns:

Nu iti merge sa pui procesor de PC pe un laptop.
i7 2600 are socket 1155. iar laptopul are socket 1023

5 răspunsuri:
| CPAElites a răspuns:

Nu poti.
Cum dracu sa pui procesor pentru PC pe laptop?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Conteaza ce placa de baza are laptop-ul. Daca se potriveste sau nu cu procesorul pe care doresti sa-l adaugi.

| Cristi9025 explică (pentru anonim_4396):

Dar de unde stiu n-am gasit nicaieri ce soclu are pentium 2117U ca sa il pot inlocui cu i7 2600 ca daca au acelasi soclu il comand pe i7 ca merge pe placa de baza dar nu stiu ce soclu are i7 2600

| Bandit288 a răspuns:

Normal ca e mai bun i7, e cel mai bun procesor de pe piata. Multi si-ar dori sa il aiba.

| octav005 a răspuns (pentru Bandit288):

Mai ales i7 extreme edițion.