| king5151 a întrebat:

Vreau sa bag 70 de melodii pe un cd si am vazut pe un program de burn ca scrie timp de redare 4 ore si pe cd scrie 80 de minute, iar pe dvd 2 ore. Ce pot sa folosesc sa bag 70 de melodii? Vreau sa vad un cd cu muzica pentru masina, am vazut cd-uri care au si peste 100 de melodii, cum?

8 răspunsuri:
| aditimus a răspuns:

Daca un cd il faci audio intra 14-18 piese daca este mp3 calculeaza cat are o piesa 4-5 mega pe un cd de 700 si vezi cate intra 120

| NLS a răspuns:

Daca casetofonul masinii citeste formatul MP3, atunci poti sa faci un CD normal cu MP3.
Acesta va contine pana la 120-150 de melodii, dar de fapt numarul difera in functie de lungimea pieselor in minute (poti sa ai si mash-up-uri de zeci de minute, si atunci vor incapea putine).

Pentru a crea CD-ul, poti folosi :

https://cdburnerxp.se/en/download

https://anyburn.com/index.htm

https://www.poikosoft.com/music-converter

(21 de zile trial, complet fuctional.
Sus in stanga e un buton de selectie pe care scrie Audio Converter.
De acolo selectezi Disc Burner, de unde poti crea CD cu date, CD cu MP3, sau CD Audio (format wav))

Mai exista si
+++Ashampoo Burning Studio (are o contracost, si una gratuita, dar pentru cea gratuita trebuie sa creezi un cont),
+++Nero Burning ROM, dar e contracost, si nu e mai bun decat cele 3 insirate mai sus.

Daca cunoaste doar formatul wav, ghinion, nu poti crea un CD cu 70 piese, decat daca au sub 30 de secunde fiecare.
(aproximativ, nu am calculat exact.
Pe un disc audio (CD) incap vreo 10-18 melodii de 3, 5-4 minute).

Daca aparatul tau stie sa citeasca DVD-uri audio, sau DVD cu MP3, atunci e alta poveste, incap si mai multe.

| king5151 explică (pentru NLS):

Am incercat cu any burn, am bagat cd-ul si nu il recunoaste, zice: blank or invalid CD, am deschis folderul cu CD-ul din "This PC" si nu e nimic pe el, ce poate fi?

| NLS a răspuns (pentru king5151):

CD-ul e nou, gol?

Ce model e DVD-writer-ul?

In AnyBurn:
Pentru a scrie un CD Audio, folosesti "Burn Audio CD from mp3..." (a doua optiune din stanga)

Pentru a scrie un CD cu MP3, trebuie sa folosesti optiunea din dreapta, sus: (Burn or append files/folders to disc)

Incearca si cu CDBurnerXP :
DataDisc pentru a crea CD cu MP3
sau AudioDisc pentru CD Audio (format wav)

Daca nici cu acesta nu functioneaza, cauta o alta marca de CD-uri (TDK, Verbatim, Traxdata, Panasonic, Sony, HP. Astea le folosesc eu si niciodata nu am avut probleme), si asigure-te ca unitatea de disc (DVD-RW) e functionala.

Ai mai scris CD-uri cu ea?

| king5151 explică (pentru NLS):

Da, am mai bagat niste melodii pe alt cd acum 2 3 luni, dar cred ca erau mai putine.

| king5151 explică (pentru NLS):

Tot n am inteles cum pot sa bag 70 de melodii al caror timp de vizionare este de 4 ore, pe un cd sau dvd in care timpul maxim este de 80 minute si 120. Am incercat cu orice cd/dvd si orice program si depaseste mereu limita aia

| NLS a răspuns (pentru king5151):

Pe un CD poti baga doar 700MB, nu mai mult.
Dar acei 700MB pot fi uneori si 4 ore de muzica, alteori doar 70-80 minute, in functie de codecul folosit pentru comprimarea melodiilor.

(pe scurt, calitatea lor:
bitrate-ul (16, 24 sau 32 de biti)
si rata de esantionare (Sample rate) (32000, 44100, 48000, etc (in Hz))

Daca doresti sa pui 4 ore de muzica pe un CD de 700 MB, TREBUIE sa le scazi calitatea.

Lucrul acesta il faci cu al treilea program indicat de mine:
Selectezi din stanga sus: Audio converter

https://www.poikosoft.com/music-converter

Tragi melodiile in partea din mijloc, apoi in dreapta jos, selectezi MP3 in loc de m4a (AAC)
alegi (VBR) pentru a economisi spatiu (variable bit rate)
128kbps... sau chiar 80 kbps (depinde ce format sunt la inceput, si ce bitrate au initial)
si 44100 Hz sau mai putin.

Experimentezi putin, pana obtii marimea potrivita pentru toate melodiile.
Le vei strica calitatea, insa doar asa le poti reduce marimea.

https://imgur.com/m4gQqtP

Tot de acolo setezi un Folder unde sa se salveze noile fisiere (Output folder...)

Cand ai terminat de facut setarile, in partea de sus ai Convert.

| Brizbriz a răspuns:

Esti DUS!
pui aceeasi intrebare de cinshpe ori, cu toate ca ti s-a raspuns FOARTE LA OBIECT:

pune-le ca mp3

NU EXISTA ALTA SOLUTIE... PUNCT
player-ul nu stie de mp3, adio si n-am cuvinte, ia alt player

si "iar pe dvd 2 ore"... vezi ca aia e FAKE, majoritatea player-elor NU stiu de dvd audio, pentru un plyaer un dvd e prin definitie video, sau date (adica... MP3-uri)