| anonim9900 a întrebat:

Vreau sa comand ceva de pe mercador dar nu stiu cat costa transportul va rog cei care ati mai cumparat spuneti-mi si mie {iertati-ma pentru categorie }

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Salut.Pe pagina cu ce vrei tu sa comanzi de pe Mercador, e trecut numarul de telefon al celui care are de vanzare.Il contactezi telefonic si stabilesti cu el cum sa-ti trimita marfa si tu cum sa-i trimiti banii. poti opta intre a trimite el marfa prin posta romana sau fan curier(sau alt serviciu de curierat) si tu sa trimiti banii prin western union sau tot posta romana.Eu zic sa te impaci cu el sa trimita el mai intai marfa sa o verifici si apoi sa-i pui banii la western uniion.De ce?
Pentru ca am mai intalnit aici useri care si-au luat teapa pe Mercador.

| mihai69 a răspuns (pentru anonim_4396):

Și tu crezi că cineva e nebun să pună la poștă un produs fără să ceară ramburs la el?!? Aia nu se cheamă tot țeapă?!? Cel mai corect, pentru astfel de tranzacții, este să se facă expedierea cu plata ramburs DUPĂ desfacerea coletului. Adică: vine curierul cu pachetul la tine, tu desfaci pachetul și dacă ești satisfăcut de ceea ce găsești, achiți contravaloarea rambursului și primești produsul. Dacă nu, omul ambalează la loc pachetul și-l trimite îndărăt expeditorului, urmând ca acesta să suporte costul „plimbării". Evident, îți dai seama ce scor va avea pe urmă cumpărătorul pe acel sait de anunțuri.
PS on topic, @anonim9900: întreabă vânzătorul cât costă peste prețul de vânzare expedierea spre locul tău de reședință. E simplu, mult mai simplu decât să ne ceri nouă părerea, care n-avem habar despre ce anume produs e vorba, de valoarea și greutatea acestuia (lucrurile de care se ține cont la stabilirea costului de transport).

2 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Asta e un lucru pe care il stabilesti cu vanzatorul. Mercador in sine e doar un site de anunturi