| Horiatud a întrebat:

Vreau sa construiesc o imprimanta 3d si caut un site unde sa imi spuna cum. Adica iti trebuie motorul cutare, iti trebuie placa de control..., etc. Vreau ca proiectul sa fie unul DIY si nu sa cumpar un chit, adica presupun ca este mult mai ieftin asa, sa cumpar separat componentele de exempul de pe eBay. Multumesc

Răspuns Câştigător
5 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Ai nevoie de:
- cate un motor pas cu pas pentru fiecare axa de miscare
- cate un traductor de proximitate (liniar sau rotativ) pentru masurarea deplasarilor efectuate
- cate un ax melcat si reductia la motor pe fiecare axa
- circuitele de comanda pentru fiecare motor
- circuitele electronice "de forta" pentru actionarea fiecarui motor
- circuitul electronic de interfata pentru comanda
- masa de lucru, cu numarul de axe necesar
- capul de aplicare si axaele de miscare (vertical si lateral, rotatie)
- sistemul de alimentare cu materia prima a capului de aplicare
- calculator cu programul de comanda instalat
- pricepere
- rabdare
- bani pentru realizarea /cumpararea componentelor necesare

O imprimanta 3D iti poti construi experimental din cateva sute de euro, dar unul sa functioneze bine si fiabil te costa de la 5000 euro in sus.

regis
| regis a răspuns:

Adica ne spui ca ai putea construi o asemenea minunatie, dar nu stii cum sa gasesti un amarat de site?!?

| Horiatud explică (pentru regis):

Am cautat dar nu am găsit ceva unde sa îmi spună exact modelul său numele. Fiindcă cel care face tutorial-ul alege piesele compatibile între ele. Fiindcă știu și eu ce trebuie dar sunt o tona de motoare, senzori, etc. care pot sa nu fie compatibili între ei.

| danut a răspuns:

Ti-am dat o adresa unde gasesti toata logistica si piesele necesare pentru a construi o imprimanata 3D functionala, ce mai vrei?

| danut a răspuns:

La ora actual sunt in stadiu de a realiza o noua imprimanta din acest model, succes, este foarte realizabila iar la ora actuala preturile au scazut enorm la componentele necesare.