| firu a întrebat:

Vreau sa cumpar pentru parintii mei (80 ani) o tableta pe care s-o foloseasca doar la apeluri video whatsapp. Imi puteti recomanda una?

16 răspunsuri:
| NLS a răspuns:

Huawei Mediapad, din ultimii 4 ani,
Cu 3GB ram sau mai mult
Și minim 8 inch,
Rezoluție 1920x1080 (FullHD )

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru NLS):

A zis ca vrea o tableta pentru niste batrinei ca sa intre pe WhatsApp si atit, nu una pe care sa joace Asphalt 9 in 60 fps! Geezus, ce idei mai aveti si voi...

| flixbuster a răspuns:

Probabil ceva cu diagonala de minim 8 inch, daca nu chiar 10 inch. La dotari hardware, nu mai putin de 4 GB RAM si 64 GB storage. Si foarte, foarte important cred ca e faptul ca trebuie sa aiba slot SIM altfel nu vei putea folosi WhatsApp (fara un numar de telefon). Evident, va trebui si un SIM efectiv pe care sa-l pui in slot-ul SIM.

Vezi la pasul 3:

https://www.whatsapp.com/coronavirus/get-started

| JicaContra a răspuns:

Https://www.emag.ro/......priceasc/c

in stanga poti sa bifezi/debifezi cu sim sau nu, in functie daca parintii tai au wifi sau nu, si iti recomand sa le bagi wifi, merge MULT mai bine decat 4g, e mult mai ieftin decat abonamentul de internet mobil si mai ales nu are limita de trafic

de asemenea NU iti recomand Allview, nu am stat sa ma chinui sa il scot din lista, si cu toate ca unele au review-uri bune, totusi SE POT STRICA ORICAND (sunt foarte slabe)

| DoctorWh0 a răspuns (pentru JicaContra):

Cannot agree more.
Allview is vai de capul si de zilele lor. Am avut 2 telefoane(ieftine, adevarat) Allview si unul s-a stricat la 7 luni dupa ce l-am cumparat si celalalt telefon o luna dupa. Ambele la fel. Le m-a pus la incarcat si cand m-am dus sa vad nivelul de baterie, era inchis.
O fi telefonul romanesc, dar tot vai de capul lui e.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu cred ca s-ar descurca cu Apple, până la urmă e cam scumpă și sunt alte bune.
Ca de ex:https://m.emag.ro/......DX3NSDBBM/
Și un preț bun!

| Dandinelle a răspuns:

Nu as recomanda Apple- scump, aplicatiile sunt mai greu de gais gratis etc.
Ca si produse testate as recomanda o tableta Android de 10 inch. Huawei MediaPad p10 e buna ca si calitate-pret.
Am luat bunicii mele de 82 de ani o tableta de genul si se descurca bine. Am schimbat vizualizarea fontului sa fie la maxim si acum sta linistita pe Facebook, isi poate suna nepotii pe whatsapp etc.

| DoctorWh0 a răspuns:

Buget?

| DoctorWh0 a răspuns:

Daca ai mai multi bani de dat pe aceasta tableta, cumpara un iPad. Merge bine si e destul de usor de folosit.
Daca nu, ceva de la Samsung(Tab A) sau Huawei.

| floreadan a răspuns:

Poti cumpara o tableta Apple sau Samsung, sunt cele mai ok.

| SoCristian18 a răspuns:

Buna, o varianta buna cred ca ar fi de la Huawei, sau poti arunca o privire si peste acest ultim produs al lor https://business.facebook.com/234602006605134/posts/3047331041998869/

| anonymus005249 a răspuns:

Ti-as recomanda sa cumperi una de la Samsung sau de la Apple, nu prea scumpa, deoarece o s-o folosească doar la apeluri video pe WhatsApp dupa cum spui tu.

| suntserios a răspuns (pentru anonymus005249):

Apple si "nu prea scumpa" nu au ce cauta in aceeasi fraza.

| LoVeMoThErS a răspuns (pentru suntserios):

rolling on the floor