| Kent2142 a întrebat:

Vreau sa fac un circuit in serie din becuri LED (5-10mm) (de la brichete) care sa se poata cupla la priza!

Cum trebuie sa procedez? dau funda.

Răspuns Câştigător
| nuarde a răspuns:

Faci rost de un încărcător de telefon. Știi tu de care! Din acela negru și mufă! Faci rost de 50 de leduri 100 căte vrei tu, eu am 10 leduri albastre și 10 roșii, au un efect super marfă, în fine, dupa ce ai făcut rost de leduri, nu contează căte, trebuie să te găndești pe ce vrei să le așezi, pe un suport făcut de tine, ori cumpărat, poate vrei să-ți faci o veioză na, cine știe. Faza e că trebuie să legi cu cositor și un tranzistor. Tranzistorul distribuie curentul în mod egal fiecărui led și-l ferește de tensiuni prea mari ori prea mici. Mergi și tu la un electronist și zii acolo ca dorești să legi leduri în circuit și o să-ți dea ăla tranzistorii care îți vor trebui. Îți mai trebuie cositor, și un ciocan de lipit, apoi multă răbdare și mult talent, dar și o imaginație căt mai bogată, fiindcă tu va trebui să faci ceva cu aceste elduri, adica va trebui să le folosești la ceva, la o veioză etc!

3 răspunsuri:
| horia2012 a răspuns:

Uite asa se conecteaza un LED la priza. Pentru mai multe, faci experimente, cate LED ai atatea R2 ai:
http://electrodb.ro/tutoriale/cum-poti-lega-un-led-la-220v/
sau alta cu 15 bucati:
http://projectcircuit4u.blogspot.ro/2010/05/230v-white-led-lamp.html
alta cu 30:
http://www.uydudoktoru.com/......agram.html
(ai grija la experimente ca vei lucra cu 230V.)

| Rboggyz a răspuns:

Iti trebuie transformator de la 220 la 5v. Altfel o sa arzi sigurantele si te poti curenta.

| ilare a răspuns:

Iti recomand sa le legi in paralel, daca le legi in serie nu o sa se unele mai puternic si unele mai slab, de la + la -. Nu le poti cupla direct la priza, iti trebuie un transformator de 12v (5-6 leduri) si o punte redresoare, poti folosi un alimentator din comert de 12 v (are si puntea si transormatorul in el). Ai grija cum legi LED-urile deoarece sunt polarizate, adica au orientare. Bafta!