| JusTPauL a întrebat:

Vreau sa folosesc aceasta placa la minat, impreuna cu 6 placi rx 580 sau gtx 1070.
Ce nu intele eu legat de acele PC-express 3.0. Am vazut ca are 3x.3.0 si 3x1express
https://www.pcgarage.ro/placi-de-baza/gigabyte/z370p-d3/
Deci daca pun 6 placi rx580 o sa mearga toate la fel sau o sa fie diferenta de putere intre ele?
Cine ma poate lamuri care entreaba cu acel pc-express.

2 răspunsuri:
| Eugen80 a răspuns:

Calculeaza consumul lor si cred ca vei avea nevoie cel putin de 2 surse, de genul una de 1000W si una de 500W.
Daca placile sunt toate la fel, vor avea aceeasi performanta cu o dif de genul 2%, daca le pui diferite, clar vor avea diferente de performante.
Din punctul meu de vedere te-ai trezit mult prea tarziu cu minatul, cu vreo 3-4 ani prea tarziu. In momentul asta te costa mai mult curentul decat castigul din minat. Nici nu mai conteaza cat ai dat pe componente.

| JusTPauL explică (pentru Eugen80):

Cred ca tu te-ai trezit prea târziu cu răspunsul. Pentru ca eu am pus întrebarea de D2 ani. Fix înainte cu câteva luni sa o ia ethereumul în jos. Bine ca nu m-am băgat în treaba asta, aveam doar de pierdut.