| Adrian0102 a întrebat:

Vreau sa imi achizitionez azi un telefon si am o intrebare urgenta care credeti ca este mai bun dintre Samsung galaxy S3 sau Samsung galaxy note 1. Ma gandesc ca mai bun e S 3 dar vreau un telefon cu un display cat mai mare, ce parere avetii?

Răspuns Câştigător
| PaiuAlexandru a răspuns:

Salut hai sa i-ti explic ce am patit eu din cauza dorintei unui telefon cu display- ul cat mai mare.
Acum 1 an am vrut sa i-mi iau si eu un telefon si mergand din magazin in magazin am cautat un telefon pe plac.Nu aveam decat 400 de lei disponibili si gandul ca si tine la un telefon cu "ecranul mare" vrand sa ma dau mare cu el la scoala... fara sa ma gandesc ca un telefon nu este mai bun daca are display-ul mai mare ci, PERFORMANTE mai mari deci daca vrei sa i-ti cumperi un telefon si ai un anumit buget si exemple care sa-ti placa, comparale atat din punct de vedere al performantelor si dupaceea din punct de vedere am marimii display-ului deci : poftim specificatiile pentru NOTE 1 ___
SpecificațiiSamsung Galaxy Note N7000 BlueCod: n7000
General
Smartphonebig grinaTouchscreenbig grinaTastatura QWERTY:NuTip tastatura:StandardRetea:2G: 850 / 900 / 1800 / 1900
3G: 850 / 900 / 1900 / 2100Dual Sim:NuModel Procesor:Cortex A9 Dual coreProcesor (MHz):1400Culoare:AlbastruDimensiuni (W x H x D mm):83 x 146.9 x 97GPS:A-GPSGreutate (g):178Sistem de operare:Android v2.3 (Gingerbread)Tip SIM:SIM
Memorie
Slot memorie (tip):MicroSD (pana la 32 GB)Memorie RAM:1 GBMemorie interna:16 GB
Afisaj
Tip display:Super AMOLEDRezolutie (pixeli):800 x 1280Numar culori:16MDiagonala display (inch):5. 3Functii:Corning Gorilla Glass
Multi-touch
Conectivitate
GPRSbig grinaTehnologie Bluetooth:v3. 0Tehnologie wireless:802.11 b/g/nNFC:NuUSB:MicroUSB v2. 0Porturi:Jack 3.5 mm
Foto video
Rezolutie camera (Mp):8Rezolutii foto:3264 x 2448Blitz integrat:LEDRezolutie video:1920 x 1080Camera secundara:1.3 MpCaracteristici foto/video:Mod foto: Panoramic
Detectarea zambetului
Alimentare
Durata convorbire:3G: 13 ore 30 min
2G: 26 oreDurata in regim de asteptare:2G: 960 ore
3G: 820 oreCapacitate (mAh):2500Tip baterie:Li-Ion
Comunicare
Mesagerie:SMS / MMS / IMBrowsingbig grinaE-mailbig grina
Multimedia
FM radio:Cu RDSRedare video:MP4/DivX/XviD/WMV/H.264/H.263Redare audio:MP3/WAV/eAAC+/AC3/FLAC
Altele
SAR (W/kg ):0. 39Aplicatii:S Memo
S PlannerSenzori:Senzor de proximitate
Busola digitala
Accelerometru
GyroscopeAltele:TouchWiz
S Pen

si pentru S3 ______
SpecificațiiTelefon mobil Samsung I9300 GALAXY S3, 16GB, RedCod: SAMI930016GBGR
General
Smartphonebig grinaTouchscreenbig grinaTastatura QWERTY:NuTip tastatura:StandardRetea:3G: 850 / 900 / 1900 / 2100
2G: 850 / 900 / 1800 / 1900Dual Sim:NuModel Procesor:Exynos 4212 Quad CoreProcesor (MHz):1400Culoare:RosuDimensiuni (W x H x D mm):70.6 x 136.6 x 8. 6GPSbig grinaGreutate (g):133Sistem de operare:Android v4.0 (Ice Cream Sandwich)Tip SIM:MicroSIM
Memorie
Slot memorie (tip):MicroSD (pana la 64 GB)Memorie RAM:1 GBMemorie interna:16 GB
Afisaj
Tip display:Super AMOLED HDRezolutie (pixeli):1280 x 720Numar culori:16MDiagonala display (inch):4. 8Functii:Corning Gorilla Glass
Conectivitate
GPRSbig grinaTehnologie Bluetooth:v4. 0Tehnologie wireless:802.11 b/g/nNFCbig grinaUSB:MicroUSB v2. 0Porturi:Jack 3.5 mm
Foto video
Rezolutie camera (Mp):8Rezolutii foto:3264 x 2448Blitz integrat:LEDRezolutie video:1920 x 1080Camera secundara:1.9 MpCaracteristici foto/video:Zero shutter lag
Senzor BSI
Alimentare
Durata convorbire:2G: 21 ore
3G: 11 oreDurata in regim de asteptare:2G: 590 ore
3G: 790 oreCapacitate (mAh):2100Tip baterie:Li-Ion
Comunicare
Mesagerie:SMS / MMS / IMBrowsingbig grinaE-mailbig grina
Multimedia
FM radio:Stereo cu RDSRedare video:MP4/DivX/XviD/WMV/H.264/H.263Redare audio:MP3/WAV/eAAC+/AC3/FLAC
Altele
SAR (W/kg ):0. 21Senzori:Senzor de proximitate
Senzor de lumina ambientala
Gyroscope
Busola digitala
AccelerometruAltele:S Voice
Social Tag
S Beam
All Share
Smart Stay
acum tu le compari si vezi care te fascineaza dar sa stii ca amandoua sunt excelente, mari diferentele intre ele dar S3 sa stii ca este mai bun si diferentele le vezi si singur, doua ti le spun eu : procesorul- Note 1 dual core 1.4 Ghz / S3 quad core 1.4 Ghz
si desi are Diagonala display de 5, 3 inch are rezolutia de 800 x 1280 pixeli / pe cand S3 chiar daca are 4, 8 inch dispaly-ul fiind un pic mai mic dar are o rezolutie mai mare de 1280 x 720 pixeli deci S3 are ecranul mai mic dar cu claritate si culoare mai mare.
DECI NU MARIMEA CONTEAZA CI PERFORMANTELE, CAT DE BUN ESTE!
Acum faci cum vrei dar eu te-as sfatui sa i-ti cumperi S3 -ul.
Sper ca te-am ajutat!

6 răspunsuri:
| piratuu a răspuns:

I-ati s3, are si display mare (4, 8 inch), este si bun pentru jocuri, aplicatii etc.

| rgx a răspuns:

Samsung galaxy note 3

| Axin_Luci_1984 a răspuns:

S3

| Patrick1 a răspuns:

Acum depinde de tine.
S3 are o autonomie a bateriei de aproape 2 zile, ceea ce e foarte bun pentru un smartphone, Note 1 o sa te tina in jur de o zi. S3 e destul de mare are cam tot ce are si Note 1. Un sfat: mergi pe S3!

| Motzca_Seby_1997 a răspuns:

S3 e mult mai bun ca note 1. acuma depinde si de gusturi.
eu te as sfatui sa iti iei s3

| Motzca_Seby_1997 a răspuns:

Funda?