| MrTNT a întrebat:

Vreau sa imi cumpar si eu un chipset card ( adaptor wifi ), m-am gandit la un Alfa AWU036H 1W si nu stiu ce sa fac, antena pe care o ofera este de 5 dbi, vreau sa cumpar si o antena grid. se potrivesc? si vreau sa stiu daca acesta Alfa AWU036H 1W e compatibil cu distributia kali linux

Răspuns Câştigător
| Jipa95 a răspuns:

Nu-i poti pune si o antena suplimentara. Dupa cum vezi este alimentat doar de portul usb. Ce iti recomand eu sa-ti achizitionezi ( si pe care il detin si eu ) este : http://www.tp-link.com/lk/products/details/?model=TL-WA5210G
Cu acesta ai mult mai multe avantaje :
1. Antena integrata in el, de 24db
2. Este de exterior, rezistent la intemperii
3. Conectare prin mufa RJ-45 ( lungime cablu de peste 60m )
4. Il poti conecta fara probleme o antena suplimentara ( duce 50km cu una de calitate, dar asta pe hartie, unde nu exista obstacole. )
5. Compatibil cu orice sistem de operare.