| volumexd a întrebat:

Vreau sa imi cumpar un aparat foto Canon pana in 2.000 lei. Am gasit unul convenabil dar scrie "fara IS", imi puteti spune ce inseamna, va rog?

Răspuns Câştigător
| antonG a răspuns:

Singura solutie pe care o vad ca sa avansezi in hobby-ul asta e sa iei DSLR. Prin felul in care e conceput tipul asta de aparate (incadrarea controlata direct optic - reflex, nu indirect prin display, senzori mai mari si mai buni etc.) controlul asupra aparatului, incadrarii, expunerii etc. e mult mai mare; ca sa nu mai zic de versatilitate, posibilitati de upgrade in functie de genul de fotografie preferat. Pentru mine feeling-ul utilizarii unui SLR/DSLR este peste cel al utilizarii unui bridge sau compacte, iar rezultatele, de regula mai bune.
Astea fiind zise si dat fiind bugetul relativ ok, as merge fara dubii pe DSLR, modele entry-medium noi.

Faptul ca obiectivul de kit e fara IS (stabilizare optica - deci fara inseamna risc mai mare de poze tremurate cand dai zoom), nu mi se pare o mare problema. Te afecteaza mai tare la filmari decat la poze.

Sigur, dupa cum s-a zis, 18-55mm sau similar sunt obiective modeste, dar dupa parerea mea sunt foarte bune pentru incepatori. Pe masura ce exersezi cu ele si te documentezi, afli automat in ce directie trebuie sa evoluezi si unde trebuie facut upgrade-ul. Daca nu stii unele notiuni sau specificatii, nu e nicio problema; daca te prinde hobby-ul o sa afli, si chiar mai grav, e posibil sa se instaleze upgradiada continua. Daca nu te prinde, nu e bai, ramai cu un aparat all-around foarte bun pentru urmatorii ani.

14 răspunsuri:
| KodrutZ a răspuns:

Fara stabilizare, probabil. Nu era mai simplu sa dai link? De ce Canon? DSLR sau panarama?

| KodrutZ a răspuns:

Mdah, e un DSLR cu 18-55 nestabilizat. Daca nu esti dispus sa bagi macar de 2 ori suma initiala ca sa mai iei 2-3 obiective decente si ceva filtre, atunci ia un bridge mai bine.

| volumexd explică (pentru KodrutZ):

Dar ce inseamna stabilizare?

| volumexd explică (pentru KodrutZ):

Ce parere ai de asta?
http://www.f64.ro/......ll-hd.html

| KodrutZ a răspuns (pentru volumexd):

Gizas, tu vrei sa iti iei dslr si nu ai habar nici ce e aia stabilizare sau ISO? Nu am nici o parere despre nici un DSLR atita vreme cit nu zici la ce vrei sa il folosesti si de ce DSLR si nu un bridge, mai ales ca nu vad sa ai treaba cu domeniul. Stabilizarea ajuta la poze clare (aliniaza elementele blocului optic ca sa nu iti iasa tremurata, sau ajusteaza imaginea rezultata pe senzor prin software - stabilizare optica si electronica, astea doua), iar ISO reprezinta senzitivitatea, ca la film. E mult de povestit la ISO asa ca nu intru in detalii, gasesti pe net. Uite un bridge mistocut, ca sa nu iti bati capul prea mult - http://www.f64.ro/canon-powershot-sx530-hs-negru.html

| volumexd explică (pentru KodrutZ):

Si cu e e mai bun un bridge? Am citit ce e IS si ISO, dar nu vad diferenta intre DSRL si bridge. Si in plus vreau doar sa faca poze clare, adica e doar un hobby, nimic mai mult. Si imi place mai mult cum arata Canon 600d laughing Are si "clapa" care acopera ecranul si modelul e mai dragut (si stiu ca nu prea conteaza cum arata dar ma rog.)

| KodrutZ a răspuns (pentru volumexd):

Daca nu vezi diferenta inseamna ca nu ai citit nimic. Bridge-urile sint mai pentru nubi si nici nu implica de obicei cheltuieli suplimentare. Un DSLR cu obiectiv stock de-alde 18-55 e ca un sasiu de curse cu motor dar fara cauciucuri, transmisie, directie. Daca iei dupa cum arata... no comment. Doar ca 18-55-ul ala te limiteaza foarte mult. SX530-ul e foarte ok la banii aia.
http://www.digitalversus.com/....../test.html
http://www.photographyblog.com/reviews/canon_powershot_sx530_hs_review/

| alexandrualind a răspuns:

Se strica usor.

| Peridava a răspuns:

Am citit totul. Daca e doar un hobby, nu-tu lua un DSLR. E prea complicat mai ales daca nu stii sa-l folosesti. Ia-ti unul compact. Sint si cu zoom mare si mai ieftine. Eu prefer ca oricit de mic ar fi, sa aiba stabilizator de imagine. Am facut atfel fotografii si din mersul trenului. Si au iesit foarte bune.
Un aparat bridge este ceva intre compact si DSLR. Din pacate, pretul este egal (sau culmea! chiar mai mare) cu un DSLR.

| KodrutZ a răspuns (pentru Peridava):

Ti se pare tie ca SX530-ul e mai scump ca un DSLR? Plus ca ai omis un element esential - senzorul. DSLR-ul are senzor cu suprafata mare, de aia un DSLR de 6 MP o sa faca mereu poze mai clare ca un compact cu 16-20 MP.

| Lupasliviu a răspuns:

De aici am cumparat Canon eu la 1.500 ron, IS inseamna fara stabilizare sau ISO?
http://bit.ly/1jLFUqQ

| volumexd explică (pentru Lupasliviu):

Ce inseamna IS si ISO? La ce se refera?