| sckymosul17 a întrebat:

Vreau sa imi cumpar un Galaxy S2 folosit de pe okazii si asi dorii sa stiu cate ceva. In momentul in care ma intalnescu cu vanzatorul ce sa verific? Cum verific daca e original? De unde sa stiu daca nu are o problema ascunsa?

4 răspunsuri:
| FlorinDiablo a răspuns:

Pai in primul rand fake-urile sunt dual sim desi nu e regula, camera e slaba la toate fake, dupa aia vezi versiunea de soft pe care o are, daca merge sa deschizi taskul la telefon. Uita-te daca merg toate aplicatiile default!

| panther2007 a răspuns:

Pai sa vedem, ecranul tactile e primul care te va ajuta
Un fake raspunde cam greut la comenzi
Un galaxy s2 raspunde imediat
pe urma versiunea de soft(fake-turile au versiunea 2.3)
pe urma trebuie sa verifici camera foto/video claritatea acesteia
Sa nu uit un lucru verifica si procesorul
in cazul unui telefon original procesorul este dual core
fake nu are dual core
Ai putea sa il mai verifici si in game
ia un card micro sd de 2gb cu tine
pe care sa ai fifa2012
daca telefonul nu iti ruleaza impecabil jocul
atunci nu il cumpara

| BIS99 a răspuns:

Poţi veni cu un specialist, îi ceri permisiunea proprietarului să-l verifice, dacă specialistul zice că e O.K. îl cumperi.

| RazerAbyssus a răspuns:

Nu cumpara de pe okazii, mai bine cumpara din amaneturi ca e mai sigur, mergi cu cineva care se pricepe.