| ByOn_Adriann_1998 a întrebat:

Vreau sa imi cumpar un router dupa eMAG.
http://www.emag.ro/router-wireless-n-tp-link-tl-wr740n/p d/EN772BBBM/

SAU

http://www.emag.ro/router-wireless-edimax-br-6428ns/pd/E N9P7BBBM/

CARE ESTE MAI BUN LA:
-semnal ful in ap cu 3 camere
-viteza de download

OFER OFER OFER FUNDA F-U-N-D-A

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Teoretic Edimax-ul e mai bun din cele doua deoarece are 300 MB dar daca vrei semnal maxim (100MB/s) atunci trebuie sa aiba frecventa de 5ghz, iar cele doua au doar 2, 4 fiecare

7 răspunsuri:
| Constantin_Mircea_1988 a răspuns:

Teoretic blackie vorbeste din somn. 300 mb este viteza de trasnfer ethernet (viteza de transfer in retea prin cablu). Viteza te transfer wireless mai mult de 24 mb (in cazul D-Link dir 635 cu 3 antene) nu am vazut decat daca stai langa router. Diferenta intre 5 ghz si 2.4 este ca cea de 5ghz lucreaza intro alta frecventa recunoscuta in mare parte de televizoare, ps-uri, iar cea de 2.4 de pc-uri laptopuri, telefoane, asa ca pentru a conecta un laptop la wireless sau telefon nu ai nevoie de 5 ghz. Din punctul meu de vedere as alege tp-link pentru ca este mult mai bun si stabil, 300/100 mb nu conteaza momentan pentru ca: Degeaba ai retea de 300/mb daca hardul tau nu poate copia cu "300 mb/s"... sper ca intelegi.

| Constantin_Mircea_1988 a răspuns:

Am uitat sa mai adaug ceva... daca vrei semnal maxim intr-un apartament facut de ceausescu cu acest router care are doar o antena stai linistit. Eu am D-Link dir635 cu 3 antene si am semnal 3 linii din 5 prin 3 pereti de beton armat. Daca iti iei D-Link cu 3 antene duce mai bine ca d-linku..numai ca "radiaza cam rau" ..asa am auzit. Daca vrei si mai mult semnal cumparati un adaptor CU ANTENA pentru laptop sau pc.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Constantin_Mircea_1988):

Mirciulica daca te intreaba cineva ca sa ai semnal maxim si sa nu bruieze altceva adica telefon televizor etc adica sa distorsioneze semnalul e bine sa fie de 5 GHZ si apropo Edimax-ul meu merge cu 72 Mb/s si e de 150MB Cheers mate

| anonim_4396 a răspuns (pentru anonim_4396):

Si eu am zis doar teoretic nu am zis ca practic D-Link ar fi mai bun happy

| Constantin_Mircea_1988 a răspuns (pentru anonim_4396):

Tu stii care e diferenta intre 5ghz si 2.4 si care e modul de operare? Sti lucrul cu joasa si inalta frecventa? Fara suparare dar eu cred ca tu crezi ca daca 5 gz e mai mare ca 2.4 inseamna ca e mai bun...Ia de aici un link si citeste..http://ro.scribd.com/doc/110419798/267/Frecven%C8%9Ba-2-4GHz-vs-5GHz

| anonim_4396 a răspuns (pentru Constantin_Mircea_1988):

5 GHz vs 2.4 GHz - The Bottom Line

5 GHz and 2.4 GHz are different wireless signaling frequencies that each have advantages for computer networking. Higher frequency networks are not necessarily superior to lower frequency ones, however. So-called dual band hardware combines the best of both types of hardware by integrating both types of radios into the product.

| anonim_4396 a răspuns (pentru anonim_4396):

Deci fiecare are avantajul lui pana la urma happy si da ai avut dreptate am fost eu prost informat de un site "de specialitate" end of discussion