| Paynder a întrebat:

Vreau sa imi cumpar acest router http://www.emag.ro/router-wireless-n-tp-link-tl-wr740n/p d/EN772BBBM/.Imi trebuie neaparat modem ca sa mearga?
Suporta PPPoE?
Vreau sa fie wired in PC si wireless pentru smarphone

Răspuns Câştigător
| K0sti a răspuns:

Ce treaba are modemul cu routerul? Daca nu ai fibra si ai net prin modem atunci le cascadezi. Daca ai fibra, atunci nu-ti trebuie modem, intri cu cablul direct in router pe portul de WAN, iar din LAN iesi in calculator. Bine, inainte trebuie facute setarile. Stie PPPoE!

| Paynder explică (pentru K0sti):

Pai nu ma prea pricep la routere, si am citit niste comentarii despre router si modem...Si pentru pppoe trebuie sa umblu in meniu nu?

| K0sti a răspuns (pentru Paynder):

Sunt locatii in care netul se livreaza printr-un modem, in altele e direct fibra, cum e cazul tau banuiesc. Daca ai modem, si vrei mai multe calculatoare, atunci trebui sa-l cascadezi cu un router. Exista si routere cu modem incorporat de exemplu...2 in 1...sampon+balasam. Dar daca nu ai modem si iti vine cablu de retea direct in casa, atunci nu-ti trebuie decat router. Cum am spus mai inainte insa, ca sa-l poti folosi trebuie mai intai facute niste setari. Nu e greu, trebuie doar putina atentie si putin fler. happy Sau simt practic, daca vrei. Citesti in carticica ai ca ai acolo pasii. Ca idee, bagi bucata aia de cablu care vine cu routerul, intr-unul din porturile de LAN si in placa ta de retea, apoi intri in browser si tastezi ip-ul ala care-l gasesti in carte si o sa-ti apara interfata routerului in care o sa trebuiasca sa faci setarile. O sa-ti ceara la inceput un user si pass, pe care le gasesti in carte, dupa care treci la setari. Nu e mare branza. Sa-ti parolezi wireless-ul, ca sa nu-ti intre altii pe router! Succes!

| Paynder explică (pentru K0sti):

Multumesc!

| K0sti a răspuns (pentru Paynder):

Nu ai pentru ce!