Întrebare recomandată | tony09 a întrebat:

Vreau sa imi instalez windows vista pe calculator, sistemul indeplineste cerintele dar as vrea sa stiu daca pe vista imi recunoaste drivere placilor.Acum am xp.Ma puteti ajuta? Multumesc!

4 răspunsuri:
| johnye2 a răspuns:

Eu zic sati lasi windosul xp sau sa instalezi pe calculator xp profesional

| dannyel86 a răspuns:

Salut. Pe cd-ul placii de baza si al placii video sunt specificate drivere-le compatibile cu sistemul de operare. Intra pe site-ul producatorului placii de baza, in sectiunea drivere si descarci aplicatii compatibile cu Vista (daca exista). In general nu ar trebui sa fie probleme de compatibilitate. Majoritatea sunt facute pentru xp si vista. Dificil e cu Windows7, fiind relativ nou.

| 4ndr33y a răspuns:

Iti recomand Windows 7, este mult mai stabil. Eu am reusit sa il instalez pe un calculator mai vechi pe care Vista nu s-a instalat. Driverele le iei de pe siteurile producatorilor in fuctie de hardwareul tau.
De Vista cam toata lumea fuge, baga-ti 7, ca tema arata aproape la fel ca vista numai ca este mai stabil si mai compatibil, a ajuns chiar la SP1 deci nu e nou, are cam 4 ani.

| termopile480 a răspuns:

Daca ai cd de la placa de baza si placa video dupa caz da
Daca nu le ai cauti pe un sait de piraterie Draiver magician uloker adica gratuit la ala din meniu ii faci updating ca alfel nu mere setezi W de acolo si descarci toate draiverele