| kaBooMx a întrebat:

Vreau sa-mi "construiesc" un PC. Imi puteti spune daca urmatoarele componente corespund intre ele?
Placa video:
http://www.emag.ro/......EXH97BBBM/
Placa de baza:
http://www.emag.ro/......EYHTTBBBM/
Procesor:
http://www.emag.ro/......E0NW2BBBM/
Memorii RAM :
http://www.emag.ro/......E8J72BBBM/

PS: pretul acestor componente (per total) este aproximativ 610 lei. Merita?

Acestea sunt componentele pe care vrea sa mi le cumpar. Restul (placa de sunet, sursa, etc) le am deja de la un calculator mai vechi. Este posibil sa nu corespunda acestea?

4 răspunsuri:
| Naiky3Run4 a răspuns:

Salut, in primul rand depinde si ce pretentii ai de la acel sistem. Daca vrei sa te joci pe el atunci ti-as recomanda alta configurare dar daca vrei pentru a sta pe net si a te uita la filme este bun! As vrea sa iti sugerez sa nu iti cumperi acea placa de baza Asrock. Am si eu una ca aceasta, dar ceva mai diferit si iti spun sincer ca mi-a dat multe batai de cap. Iti recomand una de la Gigabyte sau Asus, sau si de la Asrock dar sa treaca de 250 lei ca sa nu-ti deie bataie de cap. Si inca o sugestie ar fi sa iti iei o alta memorie, ceva la Kingston, e cu 10-20 mai scump si in plus e o firma cunoscuta si face memorii de calitate!
Daca mai ai ceva nelamurire, send message!
Succes!

| 5IrOK a răspuns:

Destul de ok pentru un utilizator cu nevoi medii sau chiar low cu un consum relativ mic de curent(aici depinde de sursa dar una de 450W -500w ar fi ok)
componentele sunt ok
placa dinaia video am si eu pe un alt computer si joc cateva jocuri destul de tari gta iv, nfs world(1920x1080) etc
daca zici ca sursa e mai veche vezi sa aiba toti conectorii de alimentare
vezi sa aiba sata petru hard disk si acel conector mai mare(atx)de 24 de pini pentru placa de baza
placa de sunet nu iti mai trebuie deoarece toate placile de baza au audio destul de bun in rest totul ok
procesorul e bun din cate vad un dual-core de 3ghz poate satisface orice utilizator aproape iar memoria e super ok 2gb ddr3 isi vor face simntita prezenta fin 1333mhz
placa de baza e ok e un mini atx deci nu iti trebuie nici o cutie foarte mare, are slot video 2 de ram si un pcix1 daca vrei ceva placa wireless sau stiu eu ce
per ansamblu merita dar iti zic ai grija ce sursa ai si daca ai HDD pe sata
Funda?

| kaBooMx explică (pentru 5IrOK):

Am uitat sa mentionez ca vrea 2 placute de 2gb ram (4gb in total)... apropo, cum aflu ce sursa am si daca am hdd pe sata?

| 5IrOK a răspuns (pentru kaBooMx):

Sursa scrie pe ea cati watti are dar de obicei nu corespunde ce e pe hartie cu practica
un hdd ide are un conector mai lung cu o gramada de pini(tepi) ala e ceva mai vechi si mai incet iar cel pe sata e ca in poza asta http://www.laptopparts101.com/hard-drive/
in legatura cu sursa ar fi bine sa ai una cu cel putin 500w scrisi pe ea adica cam 470w reali pentru siguranta