| JusTPauL a întrebat:

Vreau sa-mi schimb windowns-ul si sa instalez cateva programe iar apoi sa fac un back up sau ceva de genul nu stiu exact cum ii zice, adica cand nu mai merge ceva calumea sa pot da system restore.
Se poate face asta?
Dar as vrea sa imi ramana ce am in celelalte partitii si sa revina ca inainte doar partitia C.
Cine ma poate ajuta?

Răspuns Câştigător
| horia2012 a răspuns:

Cam asa ceva. Nu mai stiu sigur daca face back up la intregul HDD sau poti alege o partitie. Cu programele astea din W7 eu sunt cam lamurit. Nu-si prea fac treaba si daca gasesc ceva bun si gratis il folosesc.
Poti folosi System Restore care pe mine m-a scos din cateva necazuri foarte bine si in plus merge si in Safe Mode.

13 răspunsuri:
| horia2012 a răspuns:

System Restore e numai pentru partitia C. Il poti face manual de fiecare data inainte de a instala ceva.
Sunt programe care inainte de a se instala fac System Restore dar nu e asa de sigur. Nu se poate trece pe CD. Depinde ce sistem ai, pentru ca e diferit in W7 fata de XP.
Mai poti folosi programul asta gratis, prin care faci un backup intregii partitii C si atunci cand ai probleme, tot cu programul respectiv, refaci partitia:
http://www.todo-backup.com/products/features/backup-system-partition.htm
(e mai bun, daca il folosesti exact dupa instalarea sistemului, driverelor, aplicatiilor, jocurilor, totul merge foarte bine si atunci faci back-up).

| JusTPauL explică (pentru horia2012):

De ce e mai bun backup-utility?
Eu am win7 si am vazut la programe:
Backup an Restore
si
Back up your computer
Una din cele doua nu ar trebui sa faca acelasi lucru cu programele recomandate de tine?

| JusTPauL explică (pentru horia2012):

Pay eu as vrea sa-mi instales windowns-ul, drivere si cateva programe pe un ssd care si ala sa-l fac in 2 partitii + un hard de 1T care sa fie in 2 partitii, sa fac un back up dupa ce instalez tot ce am nevoie si in caz ca apare ceva sa dau system restore si sa-mi revina ca inainte fara sa fiu nevoie sa reinstalez windows-ul si programele.
De exemplu eu acum nu pot sa dau sysyem restore, adica nu pot sa-l dau inapoi cu 4, 5 luni, imi arata cateva optiuni care sunt doar cu 10-20 de zile in urma.
Sau se poate sa aleg eu data in care vrea sa-mi revina? Cel putin eu nu stiu.

| horia2012 a răspuns (pentru JusTPauL):

Cu atat de mult timp in urma nu poti. System Restore e foarte bun daca il faci manual de fiecare data si in fiecare zi.(dureaza foarte putin). Asa a fost conceput, tocmai atunci cand a aparut o problema sa o rezolvi imediat, nu sa astepti 4-5 luni. Daca vrei asa ceva faci un back up al partiei de instalare a sistemului (C) cu toate programele, driverele, cu absolut tot ce ai tu instalat (PC trebuie sa mearga foarte bine,
fara erori, fara lag.) si atunci il poti reinstala de pe DVD cu back up. (Depinde si sub ce forma face programul back up (imagine ISO).Ar trebuie totusi sa ai un stick de 16-32 GB ca sa nu fi nevoit sa imparti imaginea de back up pe mai multe DVD-uri.

| JusTPauL explică (pentru horia2012):

Bun, deci meriti funda, m-am ajutat cu multe sfaturi, detalii.
O sa fac un test la programul http://www.todo-backup.com/products/features/backup-system-partition.htm inainte de a schimba windwons-ul. Daca nu ma descurc ma poti ajuta cu programul?
Vreau sa fie facut bine si ma gandesc ca l-ai mai folist si te pricepi.

| horia2012 a răspuns (pentru JusTPauL):

Merci. Te ajut, dar eu l-am folosit pe celalalt. AOMEI.
http://www.backup-utility.com/features/partition-volume-backup.html

| horia2012 a răspuns (pentru JusTPauL):

Cam asa ceva. Nu mai stiu sigur daca face back up la intregul HDD sau poti alege o partitie. Cu programele astea din W7 eu sunt cam lamurit. Nu-si prea fac treaba si daca gasesc ceva bun si gratis il folosesc.
Poti folosi System Restore care pe mine m-a scos din cateva necazuri foarte bine si in plus merge si in Safe Mode.

| SasNetRomania a răspuns:

Da se poate, dar nu e recomandat.
adica daca ai un virus ascuns, si faci backup transferi virusul.
era o suita de la norton, parca norton ghosts

| JusTPauL explică (pentru SasNetRomania):

Nu conteaza virusii, scap de ei.
Poti sa-mi explici cum se face?

| JusTPauL explică (pentru SasNetRomania):

Nu la asta m-am referit

| SasNetRomania a răspuns (pentru JusTPauL):

Nu cred ca esti suficient de informat ce poata sa faca acel programhappy
este un program care iti salveaza sistemul de operare si aplicatiile intr-un fisier, il pui pe stick /hard extern si cand se buleste ceva faci backup.
asta e singura modalitate, daca ti-e lene sa citesti si sa te uiti la tutoriale e problema ta.

| Doctorfishadi a răspuns:

Nu este nici recomandat si nici prea bun acest lucru! Eu as zice sa nu faci asta!