| sorin_9532 a întrebat:

Vreau sa sterg totul din calculator (DAR TOT)si sa instalez un windows nou dar nu stiu cum sa fac, formatarea ar fi o solutie? daca da cum sa fac formatarea?

Răspuns Câştigător
| sigmanet a răspuns:

Formatarea se face cu ajutorul CD-ului cu SO. Asa cum au spus si ceilalti, urmaresti pasii si ajungi la un punct in care poti formata tot HDD-ul, doar sa alegi partitiile si sa dai FORMAT. Ai 2 optiuni de formatare. quick format si format. Quick Format este mai superficial, de suprafata. Format dureaza mai mult si formateaza in profunzime.
Iti recomand totusi sa mergi la un service specializat sau sa apelezi la o persoana ce detine cunostintele necesare. Altfel risti sa-ti strici HDD-ul.

4 răspunsuri:
assiris
| assiris a răspuns:

Pai dupa ce ti-ai salvat datele importante, introduci CD-ul cu SO, apoi urmezi pasii de partajare a HDD si te va intreba pe ce partitie instalezi SO (recomandabil Chappy si te intreaba daca formatezi partitia. Mai ai Low level format din BIOS care e mai puternic si dureaza mai mult. Dar daca intrebi cum se face formatarea ma indoiesc daca stii cum se face instalarea SO, caci nu este doar o instalare propriuzisa, mai ai nevoie de drivere la componentele calculatorului (Placa de baza, procesor, placa video, sunet etc)

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Sincera sa fiu nici eu nu am habar

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Cine a fost stefan cel mare

| christian a răspuns:

Exista optiuni pe care le poti da atunci cand instalezi windows-ul, se va sterge tot, fara sa faci nimic doar sa bifezi acolo in Bios...