| pvg a întrebat:

Vreau sa stiu daca ip-ul: 89.46.230.233 este routabil sau nu. am internet de la AKTA

Răspuns Câştigător
| andr3y87 a răspuns:

Toate ip-urile sunt routabile. Cred ca vrei mai de graba sa stii daca e public si da este public. Daca era privat insemna ca erau mai multi care stateau pe net pe acelasi ip. Faza e ca s-ar putea sa fie dinamic si nu fix, adica o sa iti fie destul de greu sa ti un ceva de la tine de acasa. Fix= iti ramanie acelasi ip tot timpul, Dinamic=ti se schimba de fiecare data cand pornesti calculatorul, ramai fara curent sau garantat odata la 24 de ore.

2 răspunsuri:
| soul2soull a răspuns:

Da este cele nerutabile sunt de genul 192.168.1.1

| vladutz1415 a răspuns:

Ca sa vezi daca e sau nu, deconecteaza cablul si reconecteaza-l inapoi; Daca se schimba e routabil