| Dani1319 a întrebat:

Vreau sa stiu si eu cam cat ma tine o baterie de 2200 de mAH la o boxa de 1200 de watt...fiind la maxim volumul?

1 răspuns:
| Algo098 a răspuns:

Daca bateria e de 2200mAh, banuiesc ca e cu Li-ion si are o tensiune de 4, 2V cand e incarcata la maxim. Daca are si ridicator de tensiune, adica la 5V pentru incarcat telefoane, atunci tensiunea e de maxim 5V. Pentru 1200W, tensiunea de alimentare trebuie sa fie mult mai mare. Pe un difuzor de 4 ohmi, P=U*U/R, U*U=P*R=1200*4=4200V*V, deci tensiunea pe difuzor e 65V, deci sursa ar trebui sa aiba ceva mai mult de 65V, ceea ce nu e cazul.
In concluzie, cei 1200W, ar trebui sa fie 1200mW, adica 1, 2W.
Presupunand ca e o boxa portabila stereo ce da 1W pe canal si presupunand ca boxa consuma 3W, iar bateria sa zicem ca are 4V, intensitatea I=P/U=3W/4V=0,75A Timpul t=C/I = 2, 2Ah/0.75A=2,9 ore.
Deci in urma calculului aproximativ facut, rezulta un timp de functionare a boxei, de 3 ore. Avand in vedere ca acest calcul e estimativ si sunt implicati multi parametri variabili in timp, bateria va tine undeva intre 2 si 4 ore.
Calculul ar fi mai corect daca am cunoaste exact despre ce fel de baterie este vorba si despre ce fel de boxa este vorba.

Astea sunt rezultatele - intre 2 si 4 ore, cu conditia ca boxa sa mearga atunci cand e conectata la un incarcator sau baterie de 5V, din cauza ca mai sunt si boxe care daca sunt puse la incarcat se opresc din functionare.