| adokdgaok a întrebat:

Vreo metoda de a face PC-ul sa "mearga" mai repede? Adica sa fie ca nou, ca la reinstalarea de windows. Pt ca uneori merge foarte greu si mai nou imi da crash cand il incarc prea mult. Amintesc faptul ca la inceput nu am avut probleme cu el si are un procesor si un HDD bun.

FUnda

Răspuns Câştigător
| Seby90 a răspuns:

Nu am reformatat pcul de cand am terminat cu asamblarea lui, si sincer au trecut vreo 2 ani. Merge ca in prima zi.

Sunt cateva reguli sfinte pe care daca le respecti nu vei avea probleme.

Jocurile / programele nu le sterge direct, dezinstaleaza-le.
Fa o defragmentare o data pe luna sau macar la 2 luni, va spori timpul de acces de pe HDD.
Ia-ti un programel care sa se ocupe cu registrii.
Multi sugereaza antivirusi, pai e putin gresit, daca nu intrii pe siteuri pline de popuri, adduri, nu deschizi mailuri suspicioase, nevoia unui antivirus se reduce aproape de 0, personal, nu am AV, dar ca metoda... obisnuiesc ca o data la 4-5 luni sa instalez trialul de la kaspersky, il las sa isi faca treaba, si dupa il dezinstalez.
Opreste toate programelele din start up, cum ar fi. utorrent, yahoo messenger, etc etc.
Daca folosesti chrome, ai putea sa intrii la setari si sa il faci sa nu mai mearga in background CHIAR daca tu nu folosesti softul.

Si ultima chestie, ceva mai avansata... dar t otal utila daca e folosita cum trebuie:
Ia de pe net, ramdisk de la amd (nu, nu ai nevoie de hardware de la amd, ci doar ei sunt cei care au creat. sau furat mai bine zis, ideea + softul). Instaleaza-l si fa o partitie de aproximativ 100mb. Acesti 100 mb vor fi scosi direct din RAM, iar in imaginea respectiva vei instala browserul, daca ai mai multi rami, sa zicem 8-16 gb, poti face o partitie mai mare fara sa iti afecteze performantele si chiar sa insatalezi si jocuri in partitia respectiva. Motivul pentru care merita sa faci treaba asta este ca rami sunt solizi, nu sunt mecanici si au cel mai rapid timp de raspuns + transfer de date din pc, indiferent de arhitectura, tu instaland practic browserul in rami ii vei oferi un boost enorm de viteza, e ca si cum ai folosi un mic SSD.

O zi buna si succes.

6 răspunsuri:
| ErrorFound a răspuns:

Fa-i o reformatare. Este singurul mod prin care scapi de toate erorile din PC.

| Seby90 a răspuns (pentru ErrorFound):

Nu am reformatat pcul de cand am terminat cu asamblarea lui, si sincer au trecut vreo 2 ani. Merge ca in prima zi.

Sunt cateva reguli sfinte pe care daca le respecti nu vei avea probleme.

Jocurile / programele nu le sterge direct, dezinstaleaza-le.
Fa o defragmentare o data pe luna sau macar la 2 luni, va spori timpul de acces de pe HDD.
Ia-ti un programel care sa se ocupe cu registrii.
Multi sugereaza antivirusi, pai e putin gresit, daca nu intrii pe siteuri pline de popuri, adduri, nu deschizi mailuri suspicioase, nevoia unui antivirus se reduce aproape de 0, personal, nu am AV, dar ca metoda... obisnuiesc ca o data la 4-5 luni sa instalez trialul de la kaspersky, il las sa isi faca treaba, si dupa il dezinstalez.
Opreste toate programelele din start up, cum ar fi. utorrent, yahoo messenger, etc etc.
Daca folosesti chrome, ai putea sa intrii la setari si sa il faci sa nu mai mearga in background CHIAR daca tu nu folosesti softul.

Si ultima chestie, ceva mai avansata... dar t otal utila daca e folosita cum trebuie:
Ia de pe net, ramdisk de la amd (nu, nu ai nevoie de hardware de la amd, ci doar ei sunt cei care au creat. sau furat mai bine zis, ideea + softul). Instaleaza-l si fa o partitie de aproximativ 100mb. Acesti 100 mb vor fi scosi direct din RAM, iar in imaginea respectiva vei instala browserul, daca ai mai multi rami, sa zicem 8-16 gb, poti face o partitie mai mare fara sa iti afecteze performantele si chiar sa insatalezi si jocuri in partitia respectiva. Motivul pentru care merita sa faci treaba asta este ca rami sunt solizi, nu sunt mecanici si au cel mai rapid timp de raspuns + transfer de date din pc, indiferent de arhitectura, tu instaland practic browserul in rami ii vei oferi un boost enorm de viteza, e ca si cum ai folosi un mic SSD.

O zi buna si succes.

| N0xEterniS a răspuns:

Instaleaza Tunels Up!
E un program foarte bun, care iti detecteaza problemele din pc.
Daca iti da Crash, cauta pe net, poate iti lipseste ceva din folderul Windows.
Cauta sa ai programul asta Tunels up si iti garantez ca iti va merge mai bine pc`ul!

| Iulian03 a răspuns:

Buna!
Uite aici un tutorial cu ceea ce cauti
https://www.youtube.com/watch?v=a0K3nw2yLbk

Funda?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ruleaza un program gen Malwarebytes Anti-malware care o sa-ti curete intrusii. big grin Pe langa virusi care-s periculosi, pot fi mici procese care baga bete-n roate calculatorului. happy

| alexandruth a răspuns:

Eu folosesc CCleaner... Dai o curatare completa cu programul asta, dup'aia defragmentezi hardul pe care e instalat sistemul de operare. happy

| Caddy1609 a răspuns:

Caura programul BOOST SPEED (de la auslogics)