| Rankup a întrebat:

Windows 10 home sau windows 10 pro? Care e mai bun pentru gaming?

13 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

Windows 10 pro
are ceva functi pentru gaming

| Rankup explică (pentru RAY):

Am avut windwos 10 pro si am vazut ca jocurile mici gen league of legends merg in 60+ fps si jocurle mari intre 35 si 45 fps

| RAY a răspuns (pentru Rankup):

Si pe home cum e?

| NLS a răspuns (pentru RAY):

"Si pe home cum e?"
... exact la fel.
Game Mode e pur marketing iar "prostiile" cu care vine in plus varianta Pro, consuma resurse pretioase.
Vei vedea asta cu ochii tai, daca ai un procesor i5 de acum cativa ani de exemplu, pe care pui Windows 10 Pro.

https://www.youtube.com/watch?v=LfoJO_eThTY

https://www.youtube.com/watch?v=l2ziERCg4og

| RAY a răspuns (pentru NLS):

Asta e adevarat si atatea aplicati sunt deschise, eu asa m-am obisnuit cu pro, dar daca spui o sa ma gandesc sa trec la home, cand mai reinstalez windowsul, eu tot merg pe ce mai scump =e mai bun si de asta am mers pe pro

| NLS a răspuns (pentru RAY):

Pro, (cand vorbim de Windows 10 in special) e folositor, insa nu pentru noi, utilizatorii simpli.

Ma indoiesc ca folosesti Domain Join, Group Policy Management, Bitlocker, Remote Desktop (eu folosesc TeamViewer), Device Guard, solutia de virtualizare integrata (vmware sau virtualbox mi se par mult mai prietenoase, si merg perfect), etc

| RAY a răspuns (pentru NLS):

TeamViewer cateodata, atat

| NLS a răspuns (pentru RAY):

Domain Join,
Group Policy Management,
Bitlocker,
Enterprise Mode Internet Explorer (EMIE),
Assigned Access 8.1,
Remote Desktop,
Client Hyper-V,
Direct Access
Device Guard

Asta are in plus varianta Pro, si cam toate aplicatiile de mai sus lanseaza macar cate un proces sau serviciu care ruleaza aiurea in fundal.
Cand ai procesor de 800 euro, nu vei observa nimic, cand ai un amarat de DualCore, conteaza.

| RAY a răspuns (pentru NLS):

Scuze de spam, ai habar de ce oare cateodata cand nu folosesc tastatura ea se blocheaza singura? numai isi revine decat dupa un restart

| NLS a răspuns (pentru RAY):

Nu am idee, mai ales daca nu vad despre ce e vorba.
Ce model e?
Are firmware pe pagina oficiala, etc?

Ai incercat-o la alt calculator?

| RAY a răspuns (pentru NLS):

E laptop, de cand ia schimbat depanero placa de baza

| flixbuster a răspuns:

Windows Pro are functionalitati suplimentare fata de Windows Home deci mai degraba s-ar misca mai incet decat mai repede decat cel din urma.

Pro(fessional) este gandit pentru folosirea intr-o firma.
Home este gandit pentru folosirea acasa.

| IIIshaneIII a răspuns:

Am folosit mult windows 10 cred ca trei ani
Avantaje cateva functii in plus

Dezavantaje

multe prostii bagate in plus
mananca procesor pe paine
4 giga de ram pentru el este foarte putin, dezichi 2 pagini de net si aia e

freaca hardisk-ul la greu si merge ca molusca

Pe windows 7 cu 4gb ram faci multe nu se incarca usor, hardisk-ul nu caraie, procesorul nu sta mereu folosit 20 procente doar de windows, singura chestie ca nu ai direct x12 dar cui ai pasa?