| Ionut01x a întrebat:

Windows 7 sau 8.1? Ce recomandati?

7 răspunsuri:
| AleexNC a răspuns:

Windows 7 Ultimate.

| Alberto97 a răspuns:

Windows 7 este mai bun pentru moment in curand windows 8 il va depasi

| Ieedi a răspuns:

8 ocupa mult mai putin memorie decat 7 ceea ce face calculatorul/laptopul sa functioneze mai bine/rapid. Insa Windows 8 devine foarte stresant, plus ca 7 este mult mai accesibil userului. Recomand 7

Răspuns utilizator avertizat
| dvdfirstboy a răspuns:

Winodws 7 este alegerea buna aca nu cumva lucrezi pe multe programe de afaceri sau altele atunci 8 dar daca nu 7

| Cannion a răspuns:

Salut Catalin!

Tehnologia avanseaza, iar noi odata cu ea. Trebuie sa tinem pasul.
Incepem cu niste deosebiri intre cele doua Windows-uri :
Diferentele majore dintre WINDOWS 7 si WINDOWS 8

dupa logarea pe Windows 8 veti observa un nou ecran de start cunoscut sub numele de interfata "Metro" unde puteti deschide prin click aplicatiile dvs sau le puteti cauta foarte simplu
In Windows 8 programul antivirus "Defender" e instalat automat asa ca nu mai trebuie sa va faceti grija pentru antivirusul instalat. Windows 8 nu are nevoie de antivirus
In Windows 8 daca doriti sa inchideti diverse aplicatii nu e nevoie sa folositi butonul "X" din coltul din dreapta se poate inchide prin tragerea in jos, dar va trebui sa folositi din nou tasta de Windows pentru a trece la ecranul de start
In windows 7, pentru mail e definita aplicatia Windows 7 Live Mail iar in windows 8 ai la dispozitie un grup de aplicatii pentru a-ti seta contul de mail
Windows 8 include doua versiuni de Internet Explorer 10, una care se deschide din ecranul de Start si alta care se poate deschide folosind icoana de pe desktop si care arata mai mult ca Internet Explorer
Programele favorite vor putea fi adaugate in bara de taskuri prin click dreapta pe icoana dorita si alegand meniul Pin this program to task bar.
Pana acum, Windows 8 conduce.

Sa le facem sa fie mai clare :
Windows 8 este varianta de baza a sistemului de operare, destinata ultizatorilor casnici. Include majoritatea aplicatiilor necesare unui astfel de client: ecranul de start, aplicatiile Mail, Music, Calendar si Internet Explorer 10, Windows Store. In mod destul de ciudat, pretul si data de lansare pentru aceasta varianta nu au fost anuntate.

Windows 8 Pro este, cel putin deocamdata, singura versiune care va fi disponibila in ziua lansarii. Aceasta versiune include si optiuni necesare doar in cazul utilizarii in cadrul companiilor, mai ales legate de securitate si codificare datelor.

Windows RT seamana cu Windows 8, dar este destinat unui alt tip de dispozitive, care functioneaza pe baza procesoarelor ARM (tablete, smartphone-uri), spre deosebire de procesoarele x86, folosite in desktop-uri si notebook-uri.

Aceasta varianta nu functioneaza decat cu programele regasite in Windows Store. De asemenea, include o versiune redusa a suitei Office. Initial, acest sistem va putea fi regasit pe tableta Microsoft Surface, lansata odata cu noul Windows.
Diferenta este incomparabila!

Este Windows 8 potrivit pentru desktop/laptop?

Noua interfata a Windows 8 arata si functioneaza foarte bine (potrivit testelor) pe dispozitivele cu ecran tactil. Insa nu se stie daca va fi la fel de usor de utilizat si de pe desktop-uri sau laptopuri, avand in vedere faptul ca acestea au o diversitate foarte mare.

Una din principalale schimbari o reprezinta faptul ca nu mai exista buton de start. In schimb, aveti un intreg ecran de start, pe care puteti vedea si aranja toate aplicatiile. Pentru a lansa o aplicatie, trebuie sa o aveti intai pe acest ecran de start (desi exista si posibilitatea de folosi aceeasi interfata clasica a Windows). Aceasta schimbare majora ar putea speria multi utilizatori, avertizeaza analistii de la Venture Beat.

Astfel, daca aveti deja instalat Windows 7 pe un desktop, specialistii avertizeaza ca nu sunt prea multe avantaje in a plati pentru un upgrade la Windows 8, motivul principal fiind faptul ca interfata pentru noua sistem a fost mai mult construita avand in vedere modalitatea de utilizare a unor dispozitive touchscreen, fiind mult mai greu de utilizat cu un mouse si tastatura.

In schimb, daca folositi intens calculatorul, aveti mai multe ecrane si va descurcati bine cu shortcut-urile pe tastatura, atunci Windows 8 ar putea fi un upgrade recomandat.

In privinta laptop-urilor, mai ales daca aveti instalat Windows XP sau Vista, Windows 8 ese recomandat, avand in vedere ca functioneaza mai bine cu touch pad-ul decat cu un mouse.
In plus, pe modelul Apple Store, si Microsoft are propriul sau magazin, de unde puteti cumpara sau descarca gratuit aplicatii fullscreen pentru Windows 8. De asemenea, in noul sistem (mai putin varianta Windows RT) puteti rula toate aplicatiile vechi.

Spre deosebire de celelalte sisteme Windows, cel nou a fost construit cu gandul la "cloud" (nor). Sistemul include SkyDrive, solutia de stocare a Microsoft. Astfel, veti putea salva aici fisierele si sa le accesati de pe orice alt dispozitiv care foloseste Windows 8.

Compatibilitatea cu Windows Phone 8?

Cele doua programe impart "bucati" din soft si aplicatii, prin urmare ar trebui sa fie mai usor sa tranferati aplicatii sau jocuri intre doua dispozitive. Totusi, pentru moment, cele doua sisteme sunt separate. Orice smartphone care putea fi conectat cu versiunile anterioare de Windows se va conecta si cu Windows 8.

Acestea fiind spuse, iti recomand cu incredere sistemul de operare Windows 8 atat pe calculator, cat si pe telefon sau pe tableta.

O seara placuta sa ai!

| pOkEmONNN a răspuns:

Windows 7, e mai prietenos