| AncutssaM a întrebat:

WLAN este acelasi lucru cu WIFI?

Răspuns Câştigător
| virusake a răspuns:

Fiind vorba de o tehnologie fara fir, WLAN reprezinta antenele, emitator - receptor, tehnologia in sine.
WI-FI este semnalul.

2 răspunsuri:
| bangy a răspuns:

Prin Wifi creezi o retea locala WLAN. Wifi presupune o retea wireless adica fara cablu.

| Leon7 a răspuns:

WLAN vine de la Wireless Local Area Network si se refera, dupa cum ii zice si numele, la o retea de calculatoare conectate intre ele fara fir - wireless.
WiFi este tehnologia care face ca aceasta retea sa poata functiona (desi este cea mai populara, nu este sigura).
Cu alte cuvinte, o retea WLAN foloseste tehnologia si produsele WiFi pentru a functiona.