| ș53fan a întrebat:

Ziua buna!
Auziti,ce naiba e un VPN si pa ce foloseste?
Si mai am o aplicatie numita Hotspot Shield! Asta ce e? Chiar sunt curios! Stiti cumva? Nu am stiut unde sa incadrez intrebarea, scuze!

Răspuns Câştigător
| LPCTSTR a răspuns:

VPN = Virtual Protected Network.
VPN-ul este o rețea virtuală protejată care se extinde peste rețeaua pubilcă.
Este ca un cablu virtual spre un server ce crește intimitatea prin tehnici de criptare; desigur, VPN-ul funcționează numai și numai dacă ai acces la internet.
VPN-ul îți ascunde IP-ul schimbându-l cu cel al serverelor operatorului care îți oferă VPN-ul.

3 răspunsuri:
| Iunix a răspuns:

Https://ro.wikipedia.org/wiki/Re%C8%9Bea_privat%C4%83_virtual%C4%83

E o chestie numită „ Google " în care poți să scrii ce vrei să afli cum ar fi „ Ce e un VPN " și pentru informații mai rapide, mai clare, complexe și sigure : „ VPN wikipedia ".

| NicolaeP a răspuns:

VPN poti folosii ca sa ascunzi IP-ul tau real ( adresa de unde accesezi internetul). Astfel folosind VPN ip-ul tau va fi mascat printr-un nou ip care va duce in cu totul alta locatie. Este cel mai des folosit de cei care nu au acces la anumite site-uri in tara lor. Dar poate fi folosit si de de hackeri etc...

| Alexandra_Ioana_1990_bRIk a răspuns:

VPN-ul este folosit pentru a-ti ascunde IP ul tau.Ti l schimba cu alt IP si astfel iti modifica locatia de unde accesezi tu netul.