| anonim_4396 a întrebat:

Acum cateva zile cand am bagat telefonul la incarcat nu se mai incarca. L-am dus la service ziua urmatoare si tot nu se incarca. L-am mai dus odata la service si s-a incarcat, pana acum in momentul asta (acum scriu de pe el). Ce pot sa-i fac? M-am saturat sa arunc banii la serviceuri, degeaba. Am curatat si mufa, l-am repornit dar in zadar... Ce pot sa-i fac eu acasa ca sa se incarce? Oricum la service eu nu-l mai duc, daca nu pot sa-l fac eu acasa il vand. (Xiaomi Redmi 9T)

Răspuns Apreciat de Editori
| Comunity a răspuns:

Salut. Eu iti pot spune din propria experienta si ce am patit eu in trecut. In mare parte s-a intamplat sa am probleme ori cu mufa de intrare a telefonului, ori cu cablul de la incarcator si asta a dus la degradarea bateriei. Acest tip Xiaomi Redmi 9T s-a lansat anul acesta in ianuarie deci aproape imposibil(decat in cazuri rare) ca bateria sa fie stricata, dar la cat de nou e telefonul nici nu mai punem la socoteala ca bateria e veche, dar sunt niste posibile variante: posibil ca acel cablu usb sa aiba o defectiune si sa nu incarce bine decat in anumite pozitii sau este undeva strangulat si nu face conexiune sau posibil sa fie ceva la mufa de intrare. Se mai intampla la mufa acolo cand bagi cablul usb la incarcat sa abia un mic spatiul unde cablul are un mic joc, adica nu sta fix si din nou conexiunea se produce mai greu. Eu te sfatuiesc sa iti cumperi un cablu nou si sa vezi cum se comporta si cum incarca, iar daca nici atunci nu merge ultima solutie e sa mai mergi odata cu el la service si sa faci o proba de conexiune/voltaj sa verifice cei de acolo daca telefonul/cablul tau incarca corespunzător si daca bateria nu e afectata intr-un anumit fel.
Daca l-ai cumparat de la un magazin si inca mai ai garantie poti sa il trimiti sa il repare sau sa iti de-a altul la schimb pe motiv ca e defect din fabrica.

3 răspunsuri:
| CristiDinBucuresti a răspuns:

Este placa de baza afectata, vinde l pentru piese pe olx.

| Simpatic a răspuns:

Pai si ai incercat sa cumperi un incarcator nou cu tot cu cablu? Decat sa dai bani la service luai 1 incarcator, nu poate costa mai mult decat 2 verificari la un service gsm
Daca il vinzi asa cu defect sa zicem, nu iti e teama ca pe moment merge si il prostesti pe cel care-l cumpara, dar cand realizeaza ca a fost prostit, se intoarce sa te casune cu bataia?
Serviceurile la care ai fost nu au oameni priceputi, ar trebui sa mergi undeva unde chiar se pricep sa faca teste adevarate si sa iti zica ce probleme sunt.

| anonim_4396 explică (pentru Simpatic):

Am mai cumparat încărcătoare, plus ce mai aveam prin casa dar tot degeaba... Și dacă îl vand îți dai seama că ii spun la om că nu se incarca...ar fi prea așa sa spun că e in stare "perfecta". o sa mai incerc la ale service uri gsm, poate ii dau de cap

| Simpatic a răspuns (pentru anonim_4396):

Nu-s deloc specialist, dar opinia mea este daca ai incercat cu multe alte incarcatoare si face la fel, excludem bateria telefonului ca e nou, atunci nu ramane decat o problema a mufei acelea de incarcare unde se conecteaza incarcatorul, dar acest lucru trebuie constatat si inlocuirea in sine efectuata de cei de la service. Sper de data asta sa dai de profesionisti si sa ne spui ce a avut de fapt telefonul.
Sunt sanse mici sa fie si acumulatorul sau, sa fie unul din cazurile in care bateria telefonului chiar are defect de fabrica.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Eu am un Samsung A71 și zici ca e posedat. Când încarcă "super rapid" prin încărcătorul lui original ( cel venit în cutie), când nu. Conectez la încărcător și pauza. Interesant pentru ca încărcătorul funcționează, pus la încărcat bateria externă și bateria se încarcă cu acest încărcător. Testat și cu alt cablu nou, nimic. Apoi conectez la altă sursa de curent : bateria externă! Prin ea încarcă dar rapid nu super rapid. Apoi cum am mai multe cabluri de rezervă printre care și unul USB to C, conectez la un încărcător standard cum este pe telefonul Samsung J. Încărcător care nu încarcă rapid. Miracol! Telefonul se Încarcă! Mai lent, dar încarcă.

De vreo doua zile vad ca și-a revenit cât de cât și ultimele 5 reîncărcări au fost "încărcare super rapida". Am mai pățit asta în urma cu vreo 4 luni, cred.

Tu încearcă și alte surse de curent, alte cabluri/adaptoare.