| Marius1789 a întrebat:

Am auzit că următoarele mărci de telefoane primesc ultimele update-uri la android şi vreau să vă întreb dacă e adevărat: Nexus, LG, Huawei.

Răspuns Câştigător
| KodrutZ a răspuns:

Depinde de model. Unde ai auzit o asa monstruozitate, la coltul blocului? Primele care primesc update-uri sint Nexus-urile si Motorola GPE-urile. LG au interfata customizata si dureaza, la fel ca si HTC, Samsung, si nu numai. Depinde de model si de furnizorul de servicii mobile. Un Galaxy S6 in Telekom poate sa primeasca update-urile mai repede decit acelasi telefon pe Orange, de exemplu.

Răspuns utilizator avertizat
| KodrutZ a răspuns (pentru Anonim565995):

Era un exemplu, nu ai inteles nimic. Telefoanele carrier-branded pot primi update-urile mai tirziu, in special daca au bloatware pe ele care trebuie adus si ala la zi. Actualizarea vine de la Google mai intii, daca vorbim de Android. De la Google ajunge la producator, care daca e de-alde LG/Samsung trebuie' sa se joace si ala cu una-alta sa puna la punct. Abia dupa aia ajunge la furnizorul de servicii, care poate mai are si ala de bibilit diverse (de exemplu Samsung iti trimite Android cu Samsung Pay pentru un anume device, iar tu nu furnizezi asa ceva - din nou, e un exemplu care e posibil sa fie nerealist, dar ca idee merge).

5 răspunsuri:
| OnuOnulică a răspuns:

Da, este adevărat.

| TheHellBoyHB a răspuns:

Nu este adevarat! Exista CyanogenMod pentru mai multe telefoane! ei au un android cel mai pur, fara bibilici, dar si o tona de versiune de unde sa alegi. Bonus, Modelul trebuie sa fie mai :CUNOSCUT: ca sa apara.

Dece, MODEL CUNOSCUT = Upgrade la android 5. x pe scurt!

| KodrutZ a răspuns (pentru TheHellBoyHB):

CyanogenMod pur, haha, buna gluma. Daca Cyanogenu' e pur, atunci ala de la Google ce mai e?