| gabriel1983000 a întrebat:

Am cumparat din Danemarca un iphone 5s gold 32 gb nou.Problema este ca l am luat de la un romanas care le lua pe abonament de la reteaua 3 si le vindea mai departe.Telefonul nu este blocat.El cu siguranta nu va plati abonamentul.
Vreau sa stiu daca sunt sanse ca reteaua sa mi blocheze telefonul pe baza IMEI ului sau prin alta metoda?

Răspuns Câştigător
| manuel72 a răspuns:

Telefonul va fi blocat in Danemarca, dar in Romania ar trebui sa mearga fara probleme.In cazul neplatii abonamentului operatorul il blocheaza in retea dupa imei dar cum 3 nu este operator telefonic in Romania, eu nu mi-as face griji.Cunosc un caz cu un Lumia blocat in Italia, dar in Romania merge.

| gabriel1983000 explică (pentru manuel72):

Am auzit si eu de treaba asta! Tot e rau pentru mine tinand cont ca sunt in danemarca si merg acasa o luna pe an

8 răspunsuri:
| Celcareajuta a răspuns:

Din cate stiu eu de la Vodafone Romania, unde unii compatrioti practica astfel de siretlicuri...nu o sa il blocheze firma de telefonie.

Am intrebat personal la Vodafone daca imi cumpar un telefon pe un abonament mare cu 1 leu sunt obligat sa il tin pe perioada contractuala? Raspunsul a fost ca pot face ce vreau cu el, inclusiv sa il vand sau sa il dau cadou.

Dar la cei spui tu este o "chichita". Daca iei un iPhone la abonament stiu din proprie experienta ca e blocat pe acea retea si se poate debloca contracost (scump in perioada contractului, mai ieftin dupa) - dar mentionez ca nu stiu cum e in Danemarca(tind sa cred ca la fel).

| gabriel1983000 explică (pentru Celcareajuta):

Eu l am luat pentru pretul scazut...si chiar nu ma intereseza cum la achizitionat tipul! Dupa ce l am luat am inceput sa ma documentez si asa am ajuns aici.Repet..nu este blocat ..atata timp cat am alta cartela in el

| Celcareajuta a răspuns (pentru gabriel1983000):

Prin ce spun eu despre cum l-a achizitionat tipul/blocat-neblocat este ca e posibil sa nu fii fost luat la abonament pe reteaua 3 (daca nu ai vreo dovada) si altfel: 1. e furat, iar aici nu e nicio problema
2. are un mare defect de l-a dat ieftin

Daca nu ai dovada ca e luat la abonament, atunci sper sa fie furat ca sa nu ai nicio treaba si sa il stapanesti fara probleme.

| gabriel1983000 explică (pentru Celcareajuta):

Pai am dovada.

| dudis32 a răspuns:

Da, exista sanse mari. Cel mai probabil prin intermediul IMEI-ului, alftel nu prea vad cum. Cel mai bine e sa te duci la un service GSM sa iti rezolve problema sau daca cunosti pe cineva in care ai incredere.

| gabriel1983000 explică (pentru dudis32):

Asta sa o fac inainte sa l blocheze? sau cum? ca nu inteleg!
Multumesc de raspuns!

| dudis32 a răspuns (pentru gabriel1983000):

Da, de preferat da. Multi nu le blocheaza, dar presupun ca nu vrei sa stai sa afli nu?