| adiboss02 a întrebat:

Am cumparat un s7 edge nou.ce trebuie sa fac sa ii fie bateria formata bine?

5 răspunsuri:
| gelu1970 a răspuns:

Ii respecti ciclurile de incarcare-descarcare.
si nu il lasa sa descarce sub 15% si incearca sa il incarci pana la 90%. Bateria nu trebuie formata. insa ceea ce ti-am scris ii lungeste viata.

| RB26DETT a răspuns:

Nu trebuie calibrata, dar daca tii neaparat, prima incarcare s-o faci de pe la 10% sau mai putin pana la 100%, sa nu-l deconectezi pana nu se incarca si incearca sa nu-l folosesti prea mult.
Iata cateva lucruri ce deterioreaza bateria:
-daca il folosesti intens in timp ce se incarca
-daca lasi bateria sa ajunga la 0%
-daca dupa ce a ajuns la 0% il lasi asa multa vreme
-bateriilor nu le place caldura in exces dar nici frigul (asta nu inseamna ca daca te joci si se incalzeste gata, pica bateria, e normal ca orice telefon sa se incalzeasca tare cand este solicitat, ce se incalzeste este procesorul situat pe placa de baza, poti descarca o aplicatie Ampere si iti monitorizezi temperatura bateriei, de obicei ajunge sa se supraincalzeasca abia atunci cand il tii la incarcat pe fast charging si il folosesti la maxim, gen ai hotspot activat, muzica e pornita si joci sa zicem un joc foarte solicitant dpdv al resurselor, toate in acelasi timp)
Sa ai grija de telefon, ii pui husa si folie, daca-l spargi s-ar putea sa constati ca e cam scump de reparat! Atat display-ul cat si manopera.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Doar ai grijă să nu se descarce prea mult zilnic. Dacă rămâi la sfârșitul zilei cu un 35% ești ok. Dacă te duci sub 20% e problemă. Ideal ar fi să nu-l lași sub 40% Dacă într-adevăr vrei informații concrete despre baterii ia și caută pe Google battery university, nu mai căuta pe TPU...

| Deserth a răspuns:

La acest model de smartphone, bateria nu necesita formatare

| Apollo007 a răspuns:

Quick Charge-ul iti va distruge in timp bateria. La Samsung S7 se poate dezactiva. Stai mai mult sa se incarce cei drept dar in timp bateria nu se va deteriora asa de repede. Bateriile nu se mai formateaza demult.