| anonim_4396 a întrebat:

Am cumparat un Samsung galaxy s6 de pe olx si scade foarte repede bateria. Aveti vreo idee cat m-ar costa sa remedieze problema la un service de telefoane?

18 răspunsuri:
| Bondarel99 a răspuns:

Nu o sa rezolvi nimic laughing
Eu am luat un s6 nou si se descarca foarte repede bateria, nu mai zic ca daca intram pe Youtube trebuia sa tin incarcatorul langa mine. Asa e modelul, daca te uiti la review-uri pe eMAG sau pe orice alte forumuri sau site-uri (straine mai ales) o sa vezi ca toti se plang de baterie. Au gresit cand au pus un procesor puternic si o baterie foarte mica.
Daca l-ai luat second atunci bateria e uzata dar daca o schimbi va tine cu maxim 10 min mai mult deci nu rezolvi nimic.
Cel mai inteligent lucru pe care poti sa il faci e sa incerci sa scapi de el.
Eu am gresit ca nu l-am inapoit la eMAG in alea 30 zile, dupa ce ca dadusem si o gramada de bani pe el, am ramas cu el cateva luni pana m-am enervat si am luat un iphone (la care am dat si diferenta).
Oricum telefonul asta e un fail total. Nu are rost sa te enervezi, un J5 2018 e de 1000 ori mai bun (deja nu mai au astia ce performante sa mai bage la telefoane si de asta unele sunt scumpe pentru ca doar numele e de ele), mai ieftin si il incarci de 2-3 ori pe saptamana.

| anonim_4396 explică (pentru Bondarel99):

Vrei sa spui ca eu nu mi-am luat teapa ca l-am luat Asa? Scade înfiorător de mult bateria cam 1% într-un minut vrei sa spui ca asa sunt s6-urile? Nu prea imi vine ă crede

| Bondarel99 a răspuns (pentru anonim_4396):

Intra pe eMAG și citește toate review-urile, majoritatea se plâng de baterie. Sau caută pe google "s6 battery Issue" și sunt o grămada de articole pe tema asta. Nu ai ce face, știu ca se consuma și in stand by mult și eu stăteam pe Facebook, wapp, puțin pe google, nici măcar nu aveam jocuri sau alte chestii instalate și trebuia sa îl incarc mereu. Dar m-am bucurat ca am scăpat de el. La ce bun ca avea funcții nu știu de care dacă nu puteam sa le folosesc laughing
Așa e modelul din fabrica, uita-te la setari la baterie sa vezi pe ce s-a consumat, o sa vezi pe primele locuri: sistem Android, stare de veghe, stand by sau ceva de genul laughing la un telefon normal vezi Facebook, jocuri, YouTube etc nu chestiile alea.
Teapa nu se poate numi, ca cel care ti l-a vândut tot de asta a vrut sa scape de el laughing dar nu era vina lui...
Dacă vrei neaparat, schimba-i bateria, dar ti-am zis, diferența o sa fie de maxim 10-15 min. Cu banii aia mai bine dai diferența pentru alt telefon.

| anonim_4396 explică (pentru Bondarel99):

Interesant ce spui.parca mai sunt telefoane cu procesoare mari si bateria mică si nu au astfel de probleme. Acum eu eram sigur ca mi-am luat teapa acum dacă tu spui ca asa sunt astea s6 sunt putin confuz.happy

| Bondarel99 a răspuns:

Or fi, dar nu din astea aparute in 2015 laughing

| Bogdan70001 a răspuns:

Bateria este slaba la mai orice model de S6.Si pe langa asta are si probleme cu supraincalziera

| anonim_4396 explică (pentru Bogdan70001):

Ok te cred.Dar mie imi scade din 4 în 4 minute uneori parca din 3 minute câte un procent ma gandesc ca la al meu scade prea mult si e si pe economisire energie.si pe celelalte s6 tot asa scade?

| Bogdan70001 a răspuns (pentru anonim_4396):

Da,cam asa.Se descarca putin mai repejor

| anonim_4396 explică (pentru Bogdan70001):

Ciudat eu credeam ca doar telu meu are această problemă mai ales el fiind cumparat de pe olx credeam ca e o ușoară teapa.ma gandesc sa ai schimb bateria sa vad poate o sa tina mai mult bateria. sper.

| Iunix a răspuns:

Telefonul e nou?
Dacă nu, atunci trebuie să-i cumperi altă baterie.

| anonim_4396 explică (pentru Iunix):

Nu e nou dar scade foarte repede bateria

| Iunix a răspuns (pentru anonim_4396):

Așa se întâmplă în timp.
Soluția optimă : cumpără altă baterie.
Dacă vrei poți să încerci și altceva :
1) Redu consumul telefonului, setează-l în așa fel încât să consume mai puțină energie. Cum faci asta?
- setează luminozitatea ecranului la minim sau aproape de minim cât să poți vedea ecranul. Când ești afară și lumina e puternică poți să dai luminozitatea la maxim ( ca să se vadă ecranul telefonului că altfel nu vezi nimic ) dar când ești într-o încăpere sau undeva unde nu este lumină puternică dă luminozitatea ecranului la minim sau la limita cât să mai poți vedea ce scrie pe ecran. Beneficiile sunt : bateria o să te țină mai mult și nu o să-ți mai afecteze atât de mult vederea.
- activează modul de economisire a energiei ( dacă telefonul are așa ceva ) dacă nu are caută pe magazin play o aplicație pentru economisirea energiei bateriei.
- dezinstalează aplicațiile pe care nu le folosești. Aplicațiile consumă energie și când telefonul este închis. Ele pot cunsumă. între 1 - 10% din energia bateriei și de la fiecare se adună.

2) Ai grijă de bateria telefonului tău :
- Nu lăsa bateria să se descarce mai mult de 20% ideal ar fi să o bagi la încărcat când mai are 30%
- NU lăsa telefonul toată noaptea la încărcat și să-l scoți neapărat din priză după ce s-a încărcat 100% sau ca să „ nu forțezi " bateria poți să-l scoți de la încărcat când a ajuns la 95 - 98%.

Sfaturile de mai sus pot fi aplicate și pentru o baterie nouă astfel încât să aibă o viață cât mai lungă.
- Dacă tot nu ține poți să mai încerci o chestie. Încarcă bateria până pe la 95%. După aceea închizi telefonul de tot și scoți bateria. O lași așa câteva zile și după o bagi iar în telefon și îl aprinzi.

Cea mai nocivă chestie pentru o baterie e să o lați să se descarce de tot, asta le distruge cel mai repede. De asemenea sunt afectate și dacă după ce s-au încărcat 100% tu tot o lași la încărcat.
O baterie are în general câteva mi de cicluri de încărcare, adică de câte ori poate fi încărcată și descărcată până când să se strice de tot.

| Iunix a răspuns (pentru Iunix):

Dacă nu orientează-te spre un alt telefon care are o baterie mai puternică. În general dacă vrei ca o baterie să te țină cât mai mult timp îți recomand să-ți alegi un telefon care are o baterie de 4000 mAh sau mai mult.

Numărul de mAh pe care l are bateria îl găsești scris pe baterie și în specificațiile telefonului. Specificațiile telefonului sunt detalii tehnice ce dau informații despre puterea procesorului ( nr. de nuclee și frecvența procesorului, nu de Gb memorie ram, nr de megapixeli de pe camera photo etc. )

| anonim_4396 explică (pentru Iunix):

Da dar am am mai avut telefoane cu 2500 sau chiar 2000 mAh si nu se descarca asa de repede acesta se descarcă prea repede asta e problema.

| Iunix a răspuns (pentru anonim_4396):

Contează mult ce telefon utilizează acea baterie, ce procesor, ce ecran etc. are telefonul are folosește acea baterie. Așa ca idee un Nokia din 2005 avea parcă o baterie de 1500 mah și îl ținea o săptămână.
Cu cât telefonul are un ecran mai mare, procesor mai puternic, cameră photo mai performantă etc. cu atât va consuma mai multă energie.
Nu compara un telefon pe care poți vedea un film full Hd cu un Nokia 1300 care nu avea nici măcar ecran color, de aceea îl și ținea bateria și nu avea nevoie de o baterie puternică.

| Bratu_Andrew_2000 a răspuns:

Ai doua optiuni. Fie cumperi o baterie de pe ebay sau alte site-uri de genu, la cel mult 10 dolari (vreo 40 de lei), cu riskul de a se strica repede, fie cumperi una noua de la vreun service. Pretul este cel putin dublu. Mana de lucru, nu te astepta sa coste asa de mult. N-ai insa de unde sti pana nu intrebi la service.

| anonim_4396 explică (pentru Bratu_Andrew_2000):

Am intrebat si o zis 200 de lei dacă e vorba de baterie acum depinde ca poate fi si altceva

| IIIshaneIII a răspuns (pentru anonim_4396):

Sunt telefoane vechi de 3 ani, acumulatorii dupa 2 ani deja nu mai tin cat trebuie, daca te pricepi poti cumpara acumulatorul de la eMAG sau gsmnet 50-80 lei si sa il inlocuiesti tu.