| Xenoverse a întrebat:

am si eu o intrebare. Am un Samsung Galaxy A3 si am probleme la baterie. Bateria imi scade foarte mult daca nu il folosesc, nu e de la locatie sau gps, mod avion. Cand dezactivez wi-fi-ul nu mai scade repede bateria.

Are cineva idee de la ce poate fii? Multumesc anticipat.

3 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

1. Deconecteaza bluetooth, fiindca consuma degeaba curentul.
2. Deconecteaza si transferul de date si wi-fi, sa nu mai ai conexiune de internet. Daca consumul scade sensibil, atunci iti functioneaza o aplicatie "online" in background.
3. Daca fara internet consumul este mic, atunci trebuie sa opresti, pe rand, toate aplicatiile si urmareste care consuma atat de mult. Poate exista si situatia cand consumul mare sa ramana si cu toate aplicatiile "vizibile" oprite, ceea ce denota functionarea unui program ascuns, cum ar fi un virus sau o aplicatie ascunsa pentru ascultarea si/sau vizualizarea imprejurimii telefonului. In aceste cazuri e indicata scanarea cu un antivirus sau verificarea de catre un specialist IT cunoscator.

| Samariteanul a răspuns:

Cam dupa 2 ani bateriile de la Samsung nu mai sunt bune si trebuie inlocuite.Asta ar fi.

| Silent3025 a răspuns:

" Cand dezactivez wi-fi-ul nu mai scade repede bateria". Tu ti-ai dat raspunsul singur! Sunt aplicatii care se folosesc de WI-FI si ruleaza in fundal (backround)!