| AndreeaDeeaDs a întrebat:

Am de ales între Oppo A15 și Redmi 9C NFC. Voi ce părere aveti?

2 răspunsuri:
| NLS a răspuns:

Oppo nu stiu exact cum e, fiindca nu il am,
insa detin un Redmi 9
(un membru din familie mai exact, dar eu l-am ales si cumparat)
si un Redmi 9T, pentru mine, ca telefon secundar, de frecat toata ziua pe la munca.

https://www.gsmarena.com/......mpare.php3

Redmi 9C nu as prea recomanda, din cauza rezolutiei mici (720 x 1600 fata de 1080 x 2340)

In plus, cele doua propuse de tine au memorie interna de stocare inceata, un standard invechit (eMMC 5.1 fata de UFS 2.2, cat are Redmi 9T in varianta de 128 GB stocare. Variata cu 64 GB are UFS 2.1, dar clar si aceasta e mai rapida decat eMMC 5.1)
Cand ai multe poze sau imagini in memoria telefonului si faci slide intre ele, o sa simti diferenta destul de accentuata de la eMMC 5.1 la UFS 2.2

Ambele alese de tine au doar Wi-Fi 4... standard incet si invechit.

Redmi 9T are WiFi5, care e inca suficient pentru urmatorii 4-5 ani. (exista si WiFi 6 pe telefoanele mai noi si mai scumpe )

Seria Redmi (si nu doar Redmi, ci toate de la Xiaomi: Redmi, Kxx, Mi, Poco) vine cu mult bloatware, adica tot felul de aplicatii inutile, in principal de la Xiaomi.

Odata dezinstalate, telefoanele astea mai ieftine cu 4GB RAM sau mai putin, prind aripi.
(si mai exista si aspectul de intimitate, unele dintre acele aplicatii trimit tot felul de date catre serverele Xiaomi,
si mai ales de economie a bateriei).

Se dezinstaleaza foarte usor, daca iti iei un telefon Xiaomi, si doresti sa scapi de ele, ma poti contacta si iti trimit un fisier cu tot ce e nevoie.
Eu am scos 41 de aplicatii de pe al meu, doar de la Xiaomi. (plus altele de la Google ce nu imi trebuiau, si cateva din sistemul Android, fiind dublate de alte aplicatii Google)

Deci as recomanda sa mai pui diferenta si sa iei Redmi 9T, e o alegere mult mai buna decat cele 2 sau altele in aceasta plaja de pret.

Daca vrei, poti sa ii scazi si acestuia rezolutia, sa tina mai mult bateria, insa ramai cu celelalte avantaje (WiFi 5, UFS 2.2 sau 2.1 in functie de ce varianta cumperi)...

Răspuns utilizator avertizat