| anonim_4396 a întrebat:

Am nevoie de ajutor. Vreau să postez un videoclip pe Youtube în care să compar tabletele Android cu iPad-urile. Mi-am făcut o schiță, dar vreau să vă rog pe voi să îmi spuneți dacă am dreptate.
Dezavantaje Android:
-sistemul Android este mai complicat de folosit
-tabletele Android primesc mai puține actualizări care pot veni mai greu
-Vin cu aplicații inutile preinstalate
-dezinstalarea aplicaților este anevoioasă
-unele tablete NU se actualizează de loc.
- Avantaje:
-încărcare rapidă
-se pot instala mai multe aplicații decât pe iPad
-preț mai mic
Dezavantaje iPad-uri:
-ai numai magazinul Appstore din care poți instala aplicații
-se încarcă greu 5-7 ore
Avantaje: ști sigur că dacă iei o tabletă din 2018, de exemplu, ea se va actualiza 5 ani
-design superb
-preț egal cu cel al tabletelor Android
-ști sigur că va merge
-sistemul de operare al celor de la Apple se bazează pe Icloud
-notițele se sincronizează instant
-dezinstalarea aplicaților se face foarte ușor
-spre deosebire de Android, iPadurile se mișcă ușor după câțiva ani de utilizare
-Apple are preinstalate numai aplicațiile care îți sunt utile
-riscul de virusare este redus
-prețul unui iPad la mâna a doua este aproximativ același cu cel din magazin
-noul iPadOS face tableta să aibă funcționalitățile unui computer
-se pot atașa mouse-uri și sticuri de memorie
-stocarea în Cloud este ieftină
-WhatsApp va fi disponibil în curând și pe iPad.
-chiar dacă nu poți să îi adaugi un card de memorie, nu îi vei simți lipsa pentru că oricum este mai sigur să ții datele în Cloud.

7 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Cred ca 90% din ce ai scris tu acolo e eronat.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Revin. 95% e eronat. Unele amuzant de eronate.

Bula
| Bula a răspuns:

Ai uitat o deficienta MAJORA a iPhone: NU ARE CARD DE MEMORIE si nici posibilitate de a pune in el!
Degeaba poti conecta (?) la telefon un stick de memorie, daca faci o poza sau selfie tot in memoria interna se va stoca. La fel, copierea si ascultarea inregistrarilor de sunet (mp3) preferate le poti face doar daca platesti pentru ele.
De ce sa-mi tin documentele pe serverele altora (Apple)? NU vreau sa le citeasca altcineva continutul!

| GabiDumitrescu a răspuns:

Jumate platitudini, jumate elucubratii.

| Bizon95 a răspuns:

Bati campii serios

pro Android are buton de back, care pe iOS E CRIMA fara el

apoi Apple are niste BASINI IN CAP, care te fac sa iti vina acru pana la D-zeu, de gen am 4g si 80G pe luna dar NU pot sa fac un download de 63.5M pentru ca... APPLE MA CONSINDERA UN COPIL RETARDAT SI FARA DISCENRAMANT, asa ca stie mult mai bine decat mine ce am voie si ce nu am voie sa fac angry

Apple NU are sdcard... EVAH

ICLOUD E O TAMPENIE RETARDATA
google drive nu numai ca e de 3x mai mare, dar pot sa faci niste lucruri pe care icloud nu te lasa, de gen, vreau sa tin 5 poze in telefon si restul pe cloud, NU POT DECAT SA LE TIN PE TOATE IN ACELASI TIMP, ori doar in cloud, ori doar in telefon, ori in ambele locuri... iar curand (am scris mai sus de sdcard) nu o sa mai poti face backup pe icloud la un device juma de tera de storage, FARA SA PLATESTI
etc.

toti parametrii sunt de rahat la Apple, singurul bun e aspectul, adica vezi doamne sa am FATA!

| MagicOneT a răspuns:

In primul rand, "stii", daca ai pretentii de Youtube, trebuie sa scrii corect. Ti-am citit avantajele si dezavantajele si am ceva de comentat pentru mai multe in ordinea in care le-ai enumerat si tu.

Dezavantaje Android:

- poate tie ti se pare complicat sau poate unui utilizator de iOS care trece pe Android, sistemul in sine, este extrem de intuitiv;
- da-i exemple, poate vin cu aplicatii inutile cele pe care le iei la abonament la Vodafone sau la vreun alt operator, Samsung Tab-ul meu n-a venit cu nicio aplicatie inutila pe ea;
- nu se actualizeaza, da, mai exista erori de soft si, da, la Andorid se manifesta in numar mai mare, dar asta si din cauza numarului mare de producatori care vor sa-si puna amprenta pe device-urile proprii, nu din cauza sistemului in sine. In comparatie, cati producatori care folosesc iOS cunosti?

Avantaje

- sa zicem ca se incarca rapid, dar nu tine de sistemul Android, e un feature care depinde de producator;
- adevarat, ai o gama mai larga de aplicatii, sistemul Android fiind mai permisiv;
- sunt mai ieftine, nimic de comentat.

Dezavantaje iPad

- ai doar AppStore, dar are destule in el;
- nu stiu ce iPad ai tu, dar pe ce-am pus eu mana, n-as putea zice ca se incarca greu, sta putin mai rau decat Android;

Avantaje:

- designul e subiectiv, nu-i un avantaj;
- pai te contrazici singur, ai spus ca cele cu Android sunt mai ieftine;
- ce va merge? are picioare? daca te referi la fluiditate, da, sta mai bine decat unele tablete Android;
- ce avantaj e asta? "se bazeaza pe iCloud", si Android se bazeaza pe gmail;
- sincronizare ai si la Android daca stii pe unde sa cauti;
- la Android stai cel putin o saptamana pana se dezinstaleaza aplicatia laughing daca tie ti se pare ca e mai bine la iPad decat la Android...
- se misca usor, adevarat, sunt mai "future proof", cu toate ca nici tab-ul meu de la Samsung n-o duce rau dupa 3 ani;
- hai sa nu exageram, pretul se pastreaza mai bine, dar nici chiar atat de bine, si asta se datoreaza pretului mare de cumparare in mare parte;
- n-am incercat iPad OS, nu comentez, dar stiu ca si Samsung are Dex Mode;
- stick pui si la Android daca ai adaptor, usb c - usb;
- sa fim seriosi, cati utilizatori folosesc iCloud, putini, iti spun eu, in comparatie, pe Android, ai 15GB gratis in drive;
- e buna chestia cu WhatsApp, dar daca o fac pentru iPad, cat crezi ca dureaza pana o s-o faca si pentru Android?
- chestia cu datele... eh... nu stiu ce sa zic, oricum, daca ai "date" sensibile, cel mai bine le tii pe un HDD extern.

Concluzie trasa de mine: ori esti fan Mar Muscat, ori ai avut pe mana doar Apple si normal ca ti se pare un dezavantaj trecerea pe Android. Majoritatea lucrurilor enumerate de tine, nu tin neaparat de sistemul de operare, cat de producator, cu alte cuvinte, daca iti alegi o tableta Android decenta, poti lasa "marul muscat" in pace.

Sper ca te-am ajutat. happy

| Tataru_Ionut_2001 a răspuns:

Mai întâi ai spus la avantaje Android că tabletele cu Android au un pret mai mic, iar la avantaje Apple ai spus că au acelasi pret cu cele pe Android