| Elenamaria18elisa a întrebat:

Am nevoie de argumente contra telefone mobile, pentru dezbatere!
Va rog mult!
CONTRA TELEFOANE MOBILE!

Răspuns Câştigător
| AnastasiaK a răspuns:

1. Usureaza copiatul la teste/examene. Daca in mod normal un elev trebuia sa-si transcrie tot felul de informatii si sa incerce sa intuiasca ce i-ar trebui, cu telefonul are acces rapid la orice informatie. (P.S. Accesul la informatie poate fi folosit si ca argument pro, deci trebuie sa ai grija la formulare).
2. Poate dauna in relatiile inter-umane. Iti creeaza impresia ca pastrezi legatura cu cineva (prin mesaje sau apeluri) si astfel nu cauti sa te intalnesti cu persoana respectiva.
3. Desi e ilegal, este des folosit la volan, iar acest lucru duce la accidente.
4. De asemenea, pietonii care stau cu ochii in telefon sau cu castile in urechi se expun mai multor pericole din cauza atentiei diminuate.
5. Poate crea dependenta si in general scade productivitatea, fiind un factor de distragere a atentiei.
6. Radiații?
7. Favorizeaza adulterul (Sincer, e un argument care pare stupid la prima vedere, dar cred ca merge dezvoltat. Pana la urma, e mult mai usor sa inseli cand ai la dispozitie un telefon mobil decat cand nu il ai si esti mult mai tentat sa o faci cand sunt atatea aplicatii care iti ofera oportunitatea asta).
8. Contribuie la sedentarism. In primul rand, ofera multe jocuri si aplicatii, iar astfel oamenii au o forma de divertisment usor accesibila si nu mai sunt la fel de dornici sa iasa sa practice diferite sporturi sau sa se intalneasca unii cu altii. In al doilea rand, un singur device ofera foarte multe lucruri necesare si astfel te scuteste de multe deplasari.

Disclaimer: Trebuie sa ai mare grija cum abordezi oricare dintre aceste argumente pentru ca niciunul nu e impotriva telefonului mobil cat e impotriva intrebuintarii acestuia in mod negativ. Deci un prim pas ar fi sa cauti sondaje/studii care sa sustina ca sunt destul de multe cazuri in care telefonul da dependenta, e folosit pentru copiat, etc.

Anyway, in ziua de azi apare des problema statului prea mult pe telefon si exista multe aplicatii facute sa te ajute sa stai departe de telefon, ba chiar aplicatii des folosite precum Facebook, Instagram si Youtube iti ofera posibilitatea de a primi notificări dupa ce ai petrecut un anumit timp pe ele. Deci problema excesului si a dependenței de telefon e una reala impotriva careia se cauta solutii. You can use this. happy

1 răspuns:
| gabicoo a răspuns:

Contra telefoane mobile nu prea am. Sunt un rău necesar!
Am un dinte împotriva deținătorilor de smartphone. În cazul multora telefonul e mai inteligent ca ei.