| anonim_4396 a întrebat:

Am nevoie urgenta de raspuns!
Eram pe telefon ( Alcatel one touch)pe net ma uitam la un film (enough)si dintr-o data pe la mijlocul filmului mi-o aparaut o casuta care zicea ca informatiile mele personale, fotografii etc... sunt in risc si ca am un virus... cum pot elimina acel virus din telefon?
Dau funda celui care reuseste sa ma ajute cel mai mult! Repet dau funda si am nevoie de un raspuns cat mai folositor rapid!

Răspuns Câştigător
| Sharky_Fistis_1993 a răspuns:

Sau ai putea conecta telefonul la pc (in cazul in care ai totul stocat pe card scoate doar cardul si baga-l in cititor) dupa ce l-ai conectet, scaneaza-l cu antivirusul din calculator. Ai o sansa mult mai mare de a depista virusis sunt mult mai bine optimizate programele Anti Virus pentru pc.

In cazul in care ai Card de memorie scoate tot ce ai pe card intr-un folder separat in PC scaneaza folderul si intre timp formateaza cardul.

Funda? big grin

3 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Instaleaza un antivirus

| gelu1970 a răspuns:

Cand intri pe diferite pagini iti iese astfel de mesaje ca sa te sperie si sa te faca sa descarci aplicatii care de fapt sunt mizerii. intra in play si descarca unul din antivirusii free, da o scanare a telefonului si in cazul in care ai ceva infectii o sa te avertizeze. dupa ce termina operatia poti ramane cu antivirusul instalat, sau daca nu vrei sa iti incetineasca telefonul, il dezinstalezi. bafta.

| StefaniaM a răspuns:

N-ai nici un virus pe telefon! Si eu m-am intalnit cu ele de nu stiu cate ori, alea au fost create doar ca sa faca fraierii sa descarce ceva rahat de aplicatii!(fara suparare...).Mai sunt si altele, cum ar fi ca ai "99 % din memorie plina..." sau pe unele site-uri iti descarca automat niste porcarii de "mobogenie market bla bla bla".
In fine, virusii pentru telegoane nu sunt INCA asa de dezvoltati ca si cei de pe calculatoare, dar totusi eu iti recomand sa iti descarci un antivirus