| bleakk a întrebat:

Am o cartela Cosmote veche de vreo 6-7 ani si s-a uzat. O pot schimba dar sa am acelasi numar? Daca da, unde ma duc si cum cer? Trebuie sa platesc?

Răspuns Câştigător
| LTAA a răspuns:

Da, la orice centru Telekom si este gratuit.

| Urse_Stelică_1998 a răspuns (pentru LTAA):

Și este nevoie de cartela cea veche?

| LTAA a răspuns (pentru Urse_Stelică_1998):

Cred ca mai repede aflai cautand prin paginile lor de suport, decat sa ma intrebi intr-o postare de acum 3 ani.
Nu stiu daca ai nevoie, insa eu iti recomand sa o aduci, asta daca nu ai pierdut-o. Pot sa existe proceduri separate pentru inlocuirea unei cartele pre-pay si inlocuirea unei cartele legata la un abonament.

7 răspunsuri:
bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

DA, poţi schimba cartela SIM veche cu una nouă ( cu acelaşi număr ) la orice reprezentanţă Telekom!
Te poate costa în jur de 20-30 lei...

Toate cele bune.

| dannyel86 a răspuns:

Daca ai cartela de mult timp, dar numarul e activ, schimbarea materialea a cartelei sim se poate face la o reprezentanta a operatorului de telefonie mobila (in cazul tau, compania Telekom). Procedura ar trebui sa fie gratis, daca uzura cartelei nu ti se datoreaza (daca ai probleme cu sim-ul si nu-l mai poti folosi). Nu numai ca iti pastreaza numarul, dar toate ofertele activate se transfera pe cartela noua. Daca e invechita ca aspect (infatisare) si nu are alte probleme (lipsa semnal, erori) care sa i se datoreze, atunci e posibil sa platesti serviciul de schimbare sim. Mergi si intreaba la Telekom.
Daca numarul nu a mai fost folosit de 6-7 ani, e clar ca acesta a devenit inactiv si a fost realocat si repus in vanzare unei alte persoane.

| LTAA a răspuns (pentru dannyel86):

Eu am avut cartela Cosmote, iar cand a devenit Telekom, mi-am schimbat-o, nici nu a avut nevoie de cartela veche.

| dannyel86 a răspuns (pentru LTAA):

E adevarat ce spui, dar altii s-au plans ca li s-a cerut bani. Asa ca e bine ca omul sa fie avertizat. Si mie mi s-a schimbat, cand a fost cazul, tot gratuit, dar altii nu au avut aceasta sansa (n-am inteles de ce).

| AlexElektro1987 a răspuns:

Ce intrebare. Cum unde? La Cosmote si ar trebui sa iti dea una noua, fara nici un ban.