| Dariuspopescu211 a întrebat:

Am o întrebare, Astăzi mi-am cumpărat un telefon nou și am primit doar cablul de încărcare și nu am adaptorul corespunzător pentru a incarca telefonul, se poate încărca telefonul cu alt încărcător sau se va strica bateria?

2 răspunsuri:
| sierra1 a răspuns:

Liniștit poți incărca cu un alt incărcător vezi doar ca puterea furnizată (de incărcător) să fie suficientă

| Bob22 a răspuns:

Ce telefon este?
Daca este un încărcător prea puternic poate sa strice bateria sau pur și simplu să se blocheze telefonul
Hai să îți spun și de ce?
Fiecare producător are procese diferite de încărcare a telefonului
De ex. un telefon atunci când se încarcă comunica cu chipul din încărcată și îi spune căt curent sa ii de într-un anumit moment așta în cazul în care ai încărcător original
Da, tu poți să îl încarci in teorie cu orice încărcător, dar în timp îți va afecta bateria