| Dragosx243 a întrebat:

Am o problema.Cand scutur telefonul se aude un zgomot ca și cum s-ar mișca bateria.Am un iPhone 12 pro. Oare de la ce sa fie?

3 răspunsuri:
| Holiday a răspuns:

Senzorul care ii indica telefonului in ce pozitie se afla. Cum crezi ca stie, de exemplu, sa intoarca pozele cand intorci telefonul cu 90 grade?

| mont a răspuns:

Cel mai probabil are vreo componenta dezlipita in interior sau ecranul partial dezlipit. Nu ar trebui sa fie o defectiune grava, se repara ieftin la service.

| Holiday a răspuns (pentru mont):

Toate telefoanele smart" au un "tacanit", cand le scuturi. E senzorul de "pozitie" (are alt nume, dar imi scapa mie denumirea exacta acum). E acelasi senzor care iti numara si pasii facuti, de exemplu.