| SiberGamerHD a întrebat:

Am o problemă cu o seară Stăteam și mă jucam pe calculator iar se tot auzea coolerul calculatorului că de oprea 2 sec și după aceea revenea iar dintr-odată am primit blue screen de 35 minute după aia a început să apară "ReBoot and Select proper Boot device or insert Boot media in selected Boot device and Press a Key"mai poate fi salvat?

Răspuns Câştigător
Bula
| Bula a răspuns:

1. Blue screen a venit de la supraincalzirea procesorului. Trebuie curatat coolerul de praf (!), eventual schimbat si ventilatorul, daca are probleme.
2. Din cauza opririi bruste, este posibil sa se fi scris in locatie gresita informatii pe hard disk, care i-a incurcat sistemul de evidenta. In multe cazuri se poate remedia situatia cu discul de recuperare. Evident, trebuie verificat si hard disk-ul, daca nu are probleme (bad-uri, defect de contact la mufe sau chiar discul defect.

In ambele cazuri, diagnosticul corect il poate pune doar un specialist experimentat, dupa o verificare minutioasa a sistemului.
Du-l la un service, nu-i mai da drumul, fiindca se poate vatama si mai tare si va costa ca atare!

3 răspunsuri:
| anonimg a răspuns:

Schimbă coolerul, pune-i si pasta (cele noi au deja pastă termoconductoare pe ele). Gasesti coolere noi la 15-20 de lei în magazinele din oraș.

Schimbă și HDD-ul. Găsești ieftin si una si alta la sh (poate si noi) pe samwise.ro

Răspuns utilizator avertizat
| blond1x a răspuns:

Hard diskul o să ți se strice cel mai curând...