| K6vls a întrebat:

Am o problema de remediere a telefonului, cand sun sau ma suna cineva eu nu ma aud, dar aud persoana care m-a apelat. Am incercat sa ma inregistrez si microfonul merge. Am schimbat si cartelele si tot nu merge. A mai facut asa inainte dar si-a revenit, dar acum nu mai merge deloc. Ce as putea sa fac? E de la telefon?

2 răspunsuri:
floresdemayo
| floresdemayo a răspuns:

Poate că problema e la telefonul celuilalt, nu la tine. Sună si pe altcineva si vezi dacă situatia e la fel.
Daca da, inainte de a-l duce la service, verifică putin si vezi dacă nu ti s-a astupat parțial "gaura" cu un corp strain.
Mi s-a intamplat si mie să nu fiu auzita, fiindcă imi intrase o firimitura de paine si am scos-o cu varful unui ac. Si apoi, totul a fost ok.

| Manciu_Emil_1976 a răspuns:

Am avut si eu aceasta problema, la 2 telefoane. Una din cauze era o o aplicatie de inregistrare a sunetului si influența si microfonul cred, asa ca am dezinstalat-o.
La celãlalt, dupa ce scoteam mufa castilor, rãmanea microfonul dezactivat si trebuia sa repornesc telefonul.
Dar sunt si alte cauze/solutii, uneori chiar de la setãri.