| Ionete_George-Florin_1994 a întrebat:

Am primit de la cineva un iPhone 6S. Am o problema delicata la el. Acea persoana a cumparat telefonul la mana a 2-a de la cineva din Germania, care nu a eliminat dispozitivul din iCloud; a putut baga pe el doar un cont de iTunes.
Marea problema e ca a uitat si parola de la adresa de mail si datele pe care le-a introdus pentru cont.
Am instalat la el softul de pe calculator, crezand ca se va reseta. Nu am reusit.
Se poate face ceva pentru a elimina conturile de pe el? (iTunes is iCloud)

Răspuns Câştigător
| gelu1970 a răspuns:

Cat timp telefonul e conectat la icloud poti sa uiti.
si nu o sa il desconectezi de la contul icloud cu nimic. doar proprietarul de drept o poate face. si daca mergi la Apple si nu ai cutia si factura telefonului nu rezolvi nimic.
deci ai primit...nimic. poti sa il vinzi pentru piese.

| Ionete_George-Florin_1994 explică (pentru gelu1970):

Nu are nici cea mai mică legătura cu ICloud. Am cumpărat telefonul nou-nouț la cutie și cu toate actele(factura, garanție-pe numele meu). Dar nu înțeleg figura de la bluetooth. I-am dat odată "ignorați acest dispozitiv" la toate dispozitivele la care am fost conectat, iar acum nu mi le mai găsește. Am resetat telefonul prin "ștergeți toate configurările" și prin "resetări configurările de rețea". Asta și înainte și după ce am dat "ignorați acest dispozitiv" la toate accesoriile din trecut. Îmi găsește doar noi dispozitive.

| gelu1970 a răspuns (pentru Ionete_George-Florin_1994):

Citește mai sus ce problemă ai expus.
Eu ți-am răspuns la ceea ce ai scris.
Deci telefonul de mâna a doua din Germania e acum un telefon nou cu factura si totul in regulă.

4 răspunsuri:
| ShadowLoleris a răspuns:

Eu iti recomand sa-ti resetezi telefonul. Daca nu merge, du-te la un centru Apple din ce oras esti tu, sau la un GSM.
P.S: Mai sigur la un centru de la Apple Romania.

| r2222 a răspuns:

Sinceră să fiu nu stiu, dar iti voi da un sfat:NU lasa telefonul nesupravegiat la GSM (cel mai probabil iti vor înlocui piese).Iti propun sa fii si tu de fata când il reparahee hee)) sper sa rezolvi pana la urma