| anonim_4396 a întrebat:

Am pus telefonul la încărcat la ora 15:00 azi. Era la 91%. Îl mai pusesem la încărcat și aseară pe la ora 20:00, când era la 21%, dar l-am scos când a ajuns la 69%, căci a trebuit să plec în oraș și îmi trebuia.
Azi l-am uitat în priză de la ora 15:00 până acum. Precizez că e vorba despre un Samsung Galaxy A10 pe care îl am de 6 luni.
Până acum nu l-am mai uitat la încărcat, ci l-am scos la timp după ce se încărcase complet.
Poate afecta într-un fel durata de viață a bateriei dacă l-am uitat la încărcat două ore deși acesta se încărcase complet într-o jumatate de oră?

Răspuns Câştigător
| nicu991 a răspuns:

Incarcarea incompleta a acumulatorului nu afecteaza cu nimic. De regula pentru acesta este benefica reincarcarea chiar daca nu e golit complet.
Atunci cand acumulatorul este complet incarcat telefonul decupleaza incarcarea si ramane in asteptare pana cand acesta incepe sa scada dupa care continua sa reincarce cu un amperaj foarte mic pentru mentinerea lui incarcat.

Ciclurile de descarcare- incarcare 0-100% repetate ale acumulatorului ii scurteaza durata de viata.

6 răspunsuri:
DoarBogdan
| DoarBogdan a răspuns:

Exclus. Bateria telefonului nu este afecatata daca il lasi la incarcat mai mult decat trebuie (la 100%). Un ciclu complet este o incarcare pana la 100%, drept urmare nu se efectueaza mai multe cicluri de incarcare.

Deci nu ai de ce sa iti faci griji.

| NietzscheFrumosSiDesteptSunt a răspuns:

Nu. Nu poate. Au un soft care nu ii mai permite bateriei sa se supraincarce.

| zilog a răspuns:

ÎȚI ZIC EU REZOLVAREA: Caută cablu scurt cel mai scurt si gros cablu pentru acel telefon
ia o baterie externa si incarca-ti telefonul cu el stins din bateria aceea externă

gata s-a incarcat full

La tine nu se incarca pentru ca incarcatoarele in timp isi pierd din propietăți nu mai scot atâția Amperi cât scoteau in prima zi
se uzeaza condensatorul electrolitic din ele.

se rezolva cu un încărcător original cumpărat de la preprezentanța lor
nu o făcătura
și un cablu original nu prostiile astea pe care vânzatorii le cumpără cu 3 lei și ti-le vând tie cu 20

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Telefoanele fabricate în ultimi ani opresc încărcarea atunci când telefonul e încărcat 100%.
Deci nu s-a întâmplat nimic.
Trebuie sa fii atent sa nu-l încarci doar atunci când este prea descarcat.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Nu se intampla nimic. Atata timp cat nu il uiti in priza 6-7 ore (de ex sa il bagi la incarcat cand te culci si sa il iei de la incarcat dimineata cand te trezesti ) nu este nicio problema

| Katona_Claudiu_1999 a răspuns:

Am o curiozitate de ce l-ai încărcat la 91%?
nu te ține acumulatorul?
nu e problemă că-l încarci la 21% dar mi-a spus un prieten care repară telefoane și e foarte priceput că trebuie să-l încarci până la 100%