| alex495 a întrebat:

Am un Samsung S3, foarte bine ingrijit, in fine de ceva vreme se incarca greu telefonul, i am schimbat bateria si tot greu incarca ( cu aia veche tinea si putin). Acum ii ia 3 ore sa se incarce de la 20 la 90%. Ce piesa din el se ocupa de incarcare?

11 răspunsuri:
| AKARA0 a răspuns:

Poate e de la încărcător, incarca altceva cu el și vezi dacă face la fel.

| alex495 explică (pentru AKARA0):

Il el trebuie sa fie o piesa de se ocupa cu asta, am incercat mai multe incarcatoare ( si originale si chinezarii) si la fel incarca, in 10 min cel mai mult 4 %

| OnePiece a răspuns:

Probabil incarcatorul a luat-o razna si nu mai incarca ca lumea. Incearca sa faci rost de un incarcator pe 1A cu iesire microUSB.

| alex495 explică (pentru OnePiece):

Am imprumutat si ala incarca cu 4% in 10 min. Ala al meu incarca cam la jumate. Ce piesa e in pana mea in telefon de primeste curent? Un mini alternator ar trebui sa fie nu stiu, n am desfacut un tel niciodata. Nu vreau sa sparg 50 de lei degeaba pe incarcator nou ca sa l dau inapoi ca o incarca la fel daca e defect telefonul

| OnePiece a răspuns (pentru alex495):

Hmm, 4% in 10 min e intr-adevar suspect. Totusi ai zis ca al tau incarca la jumate, deci macar o parte din vina o are si incarcatorul.

Eu zic totusi sa incerci sa imprumuti un incarcator si sa vezi cat timp ii ia sa se incarce pana la 100%. Si apoi compara-l cu al tau.

| octav005 a răspuns:

Dai un hardreset si vezi daca va rezolva problema

| alex495 explică (pentru octav005):

E o piesa din el care trebuie inlocuita. E hardware problema nu software. E normal, il simt eu ca numai incarca calumea. Problema e ca nu stiu care piesa e si cat ar costa inlocuita.

| octav005 a răspuns (pentru alex495):

Cred ca este modulul de incarcare

| alex495 explică (pentru octav005):

Mai multe detalii gen ce este mai exact, daca se poate inlocui si cat ar costa? Ai funda daca mi zici si respectul meu

| octav005 a răspuns (pentru alex495):

Uite aici un link. trebuie sa le citesti pe amandoua ( http://www.yoda.ro/......-greu.html )

si ( http://forum.mobilissimo.ro/....../index.php )

| alex495 explică (pentru octav005):

Modulul de incarcare foarte probabil, pana acum o sapt imi incarca in 2 -3 ore aproape full, de miercuri mi-a incarcat in 9 ore 40%, nu putea mai mult sa primeasca, in drum spre casa l am conectat la bateria externa, intra foaaaarte greu curent cu toate ca nu l foloseam, 2 % la juma de ora sa zic, l am bagat acum acasa intr-un incarcator dala normal nu cu usb si a primit in 2 ore 80%, e modulul foarte probabil fiind vechi si utilizat calumea. O sa i au si un incarcator origianl dupa ce vad maine la service cat m ar duce modulul asta