| Alfred0703 a întrebat:

Salut.
Am un telefon Samsung Galaxy S5. Astazi i-am schimbat bateria deoarece cea veche nu mai tinea. Spre surprinderea mea cea noua tine la fel de mult ca cea veche, chiar mai putin. Oare de ce?

4 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Intai incearca cu alt incarcator.

Daca nici bateria noua nu tine, atunci ceva iti "mananca" curentul prea tare!
Opreste toate aplicatiile neesentiale, Bluetooth-ul si chiar si wi-fi-ul. Daca si asa se consuma repede curentul, instaleaza un antivirus si scaneaza-ti telefonul cu el.

Mai exista posibila si situatia in care circuitele din telefon au scapare si consumul creste di cauza unui scurtcircuit ascuns (caz mai rar).

| anonimg a răspuns:

Încearcă să formatezi bateria nouă, astfel: folosești telefonul până când bateria se va consuma toată si telefonul se va închide; după aceea încarci telefonul la maxim.

| darrio2007 a răspuns (pentru anonimg):

Asta nu e formatare.

| LinxCont a răspuns:

Se poatr intampla ca si bateria noua sa fie uzata. Bateriile daca sunt fabricate cu multi ani in urma se pot degrada si fara a fi folosite.