| Georgiana582 a întrebat:

Am un telefon LG-P350 OPTIMUS ME cumparat nou, bateriile trebuie formatate?

5 răspunsuri:
bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

Teoretic, la telefoanele mai noi "se spune" că bateria NU ar trebui formatată bateria - dar, părerile sunt "împărţite"...

Şi, ar fi bine s-o formatezi.

Bateria se lasă până se descarcă COMPLET şi abia APOI se încarcă iar, altfel se defectează repede şi o poţi schimba!

Cel mai bine ar fi să FORMATEZI bateria astfel :

După descărcarea completă ( când telefonul se închide singur ) se încarcă bateria de 3 ori câte 12 ore.

Bine-nţeles, a 2-a ( şi a 3-a ) încărcare se face DUPĂ descărcarea COMPLETĂ.

Îl laşi să se descarce COMPLET şi să se închidă singur, apoi îl pui la încărcat timp de 12 ore ( telefonul să fie ÎNCHIS în aceste 12 ore ) pentru formatare baterie - şi, faci asta de 3 ori.

Apoi, telefonul se pune la încărcat DOAR când bateria este 0 % şi se închide SINGUR!

Toate cele bune şi Sărbători Fericite!

| 8mariastar a răspuns:

Da dar nu depinde de telefon la toate telefoanele se formateza bateria

| zozo74 a răspuns:

Da Da orice acumulator indiferent de modul trebuie formatata daca doriti sa va tine mult in viitor. Bafta Fundita?

| MikiMIHAI1324 a răspuns:

Da trebuie reformatata ori casa tina mai mult ori sa tine mai putin depinde cat timp il lasi

| raduro1985 a răspuns:

In general orice acumulator trebuie formatat, indiferent de tipul lui. Cu cat mai adanc cu atat mai bine, ii prelungesti viata acumulatorului. O poti face chiar de doua ori. Sfatul meu. Dar alegerea e a ta. Tine minte:o formatare corecta se face cu telefonul inchis.