| baubau_9290 a întrebat:

Mai trebuie formatate bateriile la smartphonuri? la HTC DESIRE C, m-ar interesa.mersi

Răspuns Câştigător
| sltlp a răspuns:

Nu e nevoie de formatare. dar ca sa nu o strici, adica de la 2 zile sa ajungi la o zi, e bine de stiut, nu incarca telefon daca mai ai baterie. adica incarci 100%. astepti sa se faca 10%, apoi incarci iar. daca vei avea sa zzic 60% baterie si zici hai s ail mai incarc utin, o sa strici bateria in timp

6 răspunsuri:
| ombladon a răspuns:

Nu,bateriile li-ion/li-po nu necesita formatare

| Elliana534 a răspuns:

Eu nu risc unele da altele nu dar mi-am formatat-o pe a mea am xperia x10 mini si ma tine 4 zile cu toate activitatile mele pe telefon.

| baubau_9290 explică (pentru Elliana534):

Asa de mult? cat ti-ai formatat-o?

| Elliana534 a răspuns (pentru baubau_9290):

De 5 ori cam asa full-descarcat complet

| Danny_4065 a răspuns:

Cu siguranta nu! Toate smartphonurile vin gata formatate sau au baterie LI-Ion!

| K0sti a răspuns:

NU! Asta se facea numai la bateriile Ni-Mh si Ni-Cd. La Li-Ion nu ma este nevoie. Li-Ion nu mai prezinta acel efect de memorie daunator pe care il aveau cele enumerate mai inainte.