| anaraffaella a întrebat:

Am un telefon Sony Xperia Z1 din străinătate, i-am pus o cartela de Orange dar apare mesajul: "Nici o cartela sim, nu exista nici un serviciu". Trebuie decodat? Știe cineva dacă se pot găsi coduri pentru decodare?

4 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Pot fi doua situatii:
1. nu ai introdus bine cartela SIM si /sau nu face contact
2. cartela SIM este defecta.

Daca ar fi codata pe o retea, atunci mesajul ar indica acest lucru.

| Lucian4 a răspuns:

Da. duci telefonul decodat, nu-l decodezi tu. Sony z1 e vechi, puteai sa ie z5

| amzosoft2003 a răspuns:

Cand iti spune "Nici o cartela sim" inseamna ca nu-ti "vede" sim-ul introdus. Cand ai nevoie de decodare, Xperia cere cod de retea atunci cand introduci un sim neacceptat. Sim-ul trebuie sa fie activ, asigura-te ca functioneaza in alt telefon. De asemenea, pentru Sony trebuie sa verifici si contorul, ca sa-l poti decoda prin tastarea codului de retea. Daca introduci un sim defect sau expirat, ar putea sa nu-ti ceara cod de retea la start. Vezi aici cum verifici contorul: https://www.decodare.info/verificare-incercari-ramase-sony-xperia.htm

| anaraffaella explică:

Când introduc cartela apare mesajul "Cartela sim inserată" iar când o scot apare "Cartela sim scoasă."