| Anonimul151 a întrebat:

Are cineva idee cât aș lua pe un Iphone 11 Pro Max?

Carcasa telefonului arată destul de bine, în sensul în care nu prea are zgârieturi ( urme de utilizare ). Probabil și ecranul arată la fel, doar că are folie de protecție. Care aceasta e zgariată, și puțin fisurata dar bineînțeles ecranul e protejat.

Memoria este de 256 GB.

Cam ce preț "corect", aș putea lua pe el?

Am încercat sa vad cât ar da cei de la flip.ro, ei ar oferi 1020 LEI. Însă, nu este prea puțin? Sau a scăzut prețul lui cum e puțin vechi, și secound?

La amanet de ex ar oferi mai puțin?

Dacă l-aș vinde pe olx, Facebook marketplace + aș pune pe diferite grupuri de vânzare, astfel încât sa nu cer nici prea mult nici prea puțin ce preț să pun?

7 răspunsuri:
| lpavel a răspuns:

1020 lei e bataie de joc! laughing Vinde-l pe olx si iei pe el pe putin 1500! Sau vezi ce preturi sunt acolo si tu il dai mai ieftin sa-l poti vinde mai repede! La magazine iti dau putin ca trebuie sa castige si ei de pe urma ta altfel nu se complica!

| Anonimul151 explică (pentru lpavel):

Păi asta ziceam și eu... 1020 lei, mi se pare extrem de puțin. Starea lui e destul de bună. Și m-am gândit că aș putea lua mai mult pe el decât atât ( cât îmi oferă flip ). Chiar am vrut zilele astea sa îl trimit la ei. Dar m-am răzgândit momentan. Sa văd cat aș primi pe el daca il pun la vanzare. Pentru că suma oferită de ei e cam mica.

Crezi ca am șanse sa îl vând pe olx, sau Facebook marketplace și pe grupuri? Dacă îl postez peste tot ca să am șanse...

Nu e un model vechi? Mai îl cumpăra lumea?

Nu am mai avut pana acum iphone, și nu știu nici cum stă cu cumpărarea acestor telefoane, cum e modelul asta ( dacă e vechi...) și nici cu prețurile având în vedere că e secound.

| lpavel a răspuns (pentru Anonimul151):

Nu conteaza daca e vechi! Importanta lui e bateria, cat tine? Daca atunci cand nu e folosit la altceva decat sa vorbesti la telefon, eventual putin whatsapp si tine 2 zile atunci e bun telefonul si ti-l cumpara repede daca nu ceri mai mult de 1500, daca bateria nu tine atat atunci nu merita mai mult de 1000 si spune merci daca ti-l ia cineva! deci cam asa sta treaba! Daca bateria e buna vinde-l pe olx, acolo iti da mai mult dar nu ti-l cumpara asa repede... intre timp il pui la vanzare si prin alte parti dar nu in acele magazine! Bafta!

| Anonimul151 explică (pentru lpavel):

Mersi... Dar., am fost la amanet, și am avut marea surpriză să îmi zică că nu e original. Dacă nu mi-ar fi spus eu nu aș fi știut. Dar ca să fiu 100% sigur, o sa merg și la un service sa îl verifice...

Nu arată a fake... Deși am știut case vând și fake-uri de genul... Mai ales de Iphone.

Meniul, și interfața e fix ca la iphone. Are pana și acele "meniuri" specifice iphone.

Are mici "probleme" cu scrisul, dar nu le am dat importanța. Dar acum... se pare ca chiar e fake. Nu original așa cum credeam eu...

Acest telefon l am primit pentru a-l vinde. Deci chiar nu știam.

Păcat de el... Și păcat ca exista fake-uri de genul. Pentru că chiar nu îți dai seama de el. Mai ales dacă nu ești "familiarizat" cu iphone.

| lpavel a răspuns (pentru Anonimul151):

Pai atunci du-te inapoi unde ti-au dat 1000 de lei ca in alta parte nici atat nu-ti da daca afla ca nu e original... laughing

| Anonimul151 explică (pentru lpavel):

Știu. Nici acolo nu o să îmi de a. Pentru ca îl verifica și dacă constată că e fake, îl trimite înapoi... Nu plătesc ei 1000 lei de ex degeaba.

O să merg la un service să verifice dacă chiar e fake. Pentru că mie sincer mi se pare ciudat... Și vreau sa fiu 100% că e așa cum mi s-a zis de la amanet.

| lpavel a răspuns (pentru Anonimul151):

Pai 99% fi sigur ca e asa! Cei de la amanet nu se complica cu minciunile ca-si pierd clietela si nu merita pentru ei asta!