| Myhay_Eusunt_ a întrebat:

Are cineva idee cat pot luat la amanet pe un iphone 12 pro max de 512gb si 85% baterie?

4 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

1000 lei maxim

| CristiDinBucuresti a răspuns:

De ce vrei sa il amanetezi? Oricum o sa iei mult mai putin decat ai dat tu pe el.

Bula
| Bula a răspuns:

Daca nu este liber (de iCloud), atunci iei foarte putin, ca pentru piese (1-200 lei).
Daca este liber de utilizator, atunci poti primi mai mult, intre 500 si 1000 lei.

| Simpatic a răspuns:

Decat sa vinzi la un amanet de electronice care iti da in regim de "amanet" maxim 50% din valoarea de piata (piata second-hand aici) a acelui telefon, mai bine il vinzi printr-o platforma precum olx

sa exemplificam :

daca pe olx acest model de telefon avand caracteristicile spuse de tine se vinde cu preturi de aproximativ: 2500 de lei

la un amanet iti vor oferi maxim : 1200 de lei [ dar chiar si mai putin in unele cazuri, pentru ca vor lua de referinta nu pretul mediu (cel de 2500 de lei spus mai sus) ci pe cel mai mic, asta inseamna ca daca un crestin are nevoie urgent de bani si il vinde pe net cu 2000 de lei negociabil, cei de la amanet vor oferi maxim 1000 de lei pe un astfel de telefon adus in amanet, de ce? asa lucreaza piata electronicelor secon hand

este un exemplu dar in conformitate cu realitatea